آرامش امتحان

اختصاصی نوجوانان

هم درس خوان ها و هم شب امتحانی ها بخوانند!
چه در چند ماه گذشته از سال تحصیلی درس خوانده اید و چه به هر دلیلی به اصطلاح شب امتحانی هستید، داشتن آرامش در به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن، ضروری است. آرامش تمرکز و دقت شما را بالا می برد در نتیجه باعث می شود از بیشترین توانایی و اندوخته خود در پاسخ به سوالات بهره ببرید.
شناخت عوامل کاهش آرامش و مهار آنها:
۱ـ نداشتن روش مطالعه درست: مطالعه جسته و گریخته میزان یادگیری را کاهش می دهد. متناسب با کتاب درسی خود فصل ها و بخش ها را به ترتیبی مطالعه کنید که ارتباط بحث ها حفظ شود و توجه داشته باشید که برخی مباحث، مقدمه بحث های بعدی هستند و تا آنها را نخوانید، دیگر بخش ها را یاد نخواهید گرفت.
۲ـ سابقه تحصیلی ضعیف: دانش آموزانی که سابقه تحصیلی خوبی ندارند، بیشتر دچار اضطراب می شوند. یادتان باشد شب امتحان زمان مناسبی برای مرور سوابق تحصیلی نیست پس انرژی خود را صرف مطالعه کنید و این افکار را یادداشت کرده و بعد از امتحانات حتما پیگیری کنید.
۳ـ آرمان گرایی: واقع گرا باشید و بیش از حد توان از خودتان انتظار نداشته باشید. آرمان گرایی باعث افزایش اضطراب و کاهش کارایی می شود.
۴ـ عدم خودباوری: اعتماد به نفس خود را تقویت کنید؛ به این منظور توانایی های خود را شناسایی و از آنها استفاده کنید. از اشتباه و شکست نهراسید بلکه از آنها بیاموزید و سعی کنید تکرار نشوند.
۵ـ رقابت های پرفشار: مدام خود را با همکلاسی هایتان مقایسه نکنید. رقابت متعادل باعث پیشرفت می شود اما هرگاه فکر و ذکرتان تنها و تنها به رقابت با دیگران معطوف باشد، دچار اضطراب می شوید و نتیجه خوبی کسب نمی کنید.
چند شیوه عملی کسب آرامش در زمان امتحان:
۱ـ ورزش سبک: اشتباه نکنید، ورزش وقت شما را تلف نمی کند بلکه مغز شما را آماده یادگیری می کند. ۳۰ دقیقه پیاده روی یا هر ورزش سبک دیگری مناسب ایام امتحان است.
۲ـ تکنیک های تن آرامی:
الف ـ تنفس عمیق: با یک شماره نفس عمیق بکشید، تا ۴ شماره نفس را در سینه حبس کنید و با ۲ شماره نفس را از راه بینی خارج کنید.
ب ـ روش آدم آهنی و عروسک پارچه ای: حدود ۵ تا ۸ ثانیه تمام عضلات خود را مانند یک آدم آهنی سخت و سفت و منقبض کنید؛ سپس مثل یک عروسک پارچه ای، تمام عضلات خود را شل و رها و راحت کنید. این عمل را چند بار تکرار کنید.
منبع: سایت مرکز مشاوره و راهنمایی دانشگاه آزاد اسلامی (واحد کرج)

باران امیرخانی