قصه های عاشورایی

آشنایی با «قصه های عاشورایی»

«قصه های عاشورایی» یک مجموعه ۱۰ جلدی است که «فریبا کلهر» برای کودکان و نوجوانان نوشته است. در این مجموعه، یاران و خاندان شجاع و با ایمان امام حسین (ع) که در واقعه عاشورا حضور داشتند و سالار شهیدان، هر یک در داستانی زیبا و تاثیرگذار معرفی شده اند. نویسنده در پایان هر جلد به اختصار درباره زندگی و شهادت قهرمان همان جلد، توضیحاتی داده است که به فهم و درک بهتر خواننده از داستان کمک می کند.
قصه های عاشورایی را «سید حسام الدین طباطبایی» تصویرگری کرده و «کتاب های بنفشه» وابسته به انتشارات قدیانی آن را برای گروه های سنی «ب» و «ج» چاپ کرده که به تازگی به چاپ چهارم نیز رسیده است.
عنوان های این مجموعه ده جلدی به ترتیب عبارتند از:
۱ـ به سوی شهر فراموشی (مسلم بن عقیل)
۲ـ سفر در شب (حبیب بن مظاهر)
۳ـ می خواهم او نباشد (حر)
۴ـ چه گفتی چه شنیدی! (زهیر)
۵ـ فریاد زد عمو جان! (حضرت قاسم (ع))
۶ـ قنداق سرخ (حضرت علی اصغر (ع))
۷ـ تشنه تر از همیشه (حضرت علی اکبر (ع))
۸ـ بانوی دشت (حضرت زینب (س))
۹ـ بگذار اینجا بمانم (حضرت ابوالفضل (ع))
۱۰ـ دیگر کسی نمانده است (حضرت علی بن الحسین (ع))
نویسنده در آخرین صفحه کتاب دهمِ مجموعه قصه های عاشورایی، نوشته است: «قصه ای که خواندی یک قصه واقعی است. یعنی در زمان های دور اتفاق افتاده است. در این قصه منظور از مردِ آزاد، امام حسین (ع) است. او از شهر مدینه به مکه رفته بود تا به یزید که خلیفه ای فاسد بود، دست دوستی ندهد و با او بیعت نکند.
مردم شهر فراموشی یعنی کوفه، از مرد آزاد خواستند به شهرشان برود و رهبرشان باشد اما با تهدیدهای حاکم شهر او را تنها گذاشتند.
امام حسین (ع) در راه کوفه متوجه این خیانت شد و خواست برگردد. اما سپاه دشمن آنها را در دشت بلا یعنی کربلا، محاصره کرد. روز واقعه بزرگ یعنی عاشورا، تمام یاران و جوانان خانواده امام حسین (ع) شهید شدند. در تمام وقت جنگ و حتی قبل از آن، علی پسر نوجوانِ حسین (ع) همان مرد پارسای قصه بیمار بود و نتوانست بجنگد.»

فریده گودرزی