ورزش کرلینگ

آشنایی با ورزش کرلینگ (curling)

     کرلینگ، ورزشی که عموم مردم با آن آشنا نیستند و شاید حتی این اولین بار باشد که اسم آن به گوشتان می خورد، ورزشی زمستانی که در زمینی پوشیده از یخ با هُل دادن گوی ها به طرف صفحه ای به شکل دایره های داخلِ هم انجام می شود.

ورزش کرلینگ

در ادامه به تاریخچه و شیوه این ورزش می پردازیم.

     کرلینگ در اواخر قرون وسطی به صورت تیمی که بیشتر جنبه تفریحی داشت در اسکاتلند انجام می شد. آنها با گوی هایی از جنس سنگ خارا این ورزش را انجام می دادند. به این صورت که نقطه ای را در نظر می گرفتند و گوی را به سمت آن حرکت می دادند. آنها با جارو زدن مسیر سنگ (گوی) سعی داشتند که گوی حتما به آن هدف برسد.

ورزش کرلینگ

امروزه با پیشرفت علم این حرکات (عملیات) به شکل دقیق تری انجام می شود. به این ترتیب که دو تیم چهارنفره با هم به رقابت می پردازند. یکی از چهار نفر یک تیم، گویی را که از جنس گرانیت است، در دست گرفته و آن را به سمت هدفی که از دایره های داخل هم (۳ دایره) تشکیل شده، هُل می دهد.

ورزش کرلینگ

۲ نفر دیگر هم جارویی مخصوص به دست گرفته و مسیر سنگ را هموارتر می کنند و نفر چهارم هم هدف گذاری را انجام می دهد و این اتفاق ۱۰ دور انجام می شود. یعنی هر تیم ۱۰ دور گوی را پرتاب می کند که افراد پرتاب کننده گوی ، متفاوت هستند.

ورزش کرلینگ

هر چه گوی به مرکز نزدیک تر شود، امتیاز بیشتری کسب می شود. این ورزش در سال ۱۹۹۸ به صورت رسمی وارد المپیک زمستانی شد. در طی این مدت تیم مردان کانادا بر کرلینگ المپیک حکمرانی کردند. آنها با به دست آوردن مدال طلا در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و مدال نقره ای که در سال ۱۹۹۸ و برنزی که در سال ۲۰۰۲ از آنِ خود کردند، حکمرانی خود را به رخ دیگر تیم ها کشیدند.

ورزش کرلینگ
تجهیزات کرلینگ

تیم بانوان کانادا هم با به دست آوردن مدال طلا در سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۴ و مدال نقره در سال ۲۰۱۰ و برنز در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ قدرت خود را  نشان دادند. متاسفانه در ایران سالنی با نام سالن کرلینگ نداریم اما مسئولان در تلاش هستند که سالنی به این منظور احداث کنند. این ورزش بسیار مهیج است که پیشنهاد می کنیم دست کم یک بار آن را تماشا کنید و لذت ببرید.

منبع:

۱ـ سایت ویکی پدیا

۲ـ سایت رسمی کرلینگ جهانی

 

آرشین شهبازی یگانه

One comment

Comments are closed.