ورزش کریکت

آشنایی با ورزش کریکت

کریکت یک ورزش تیمی است که در کشور ما بسیار غریب و ناشناخته است. این رشته در کشورهایی مانند هند، استرالیا، بنگلادش، ولز و انگلستان محبوبیت فراوانی دارد. در این مقاله قصد دارم شما را با این ورزش آشنا کنم.

کریکت به صورت تیمی انجام می شود. هر تیم یازده بازیکن دارد که بازی با مقابل هم قرار گرفتن دو تیم آغاز می شود. برای این ورزش به توپ کریکت، بَت کریکت، ویسکت و استامپ بِیل نیاز است.

     توپ کریکت: توپ نسبتاً سبک با سطح چرمی است که مرکز آن از چوب پیچیده شده در نخ، پُر شده است که به وسیله بت پرتاب می شود.

توپ کریکت

     بَت کریکت: یک دسته چوبی است که قسمت بالایی آن پهن و پایین آن مثل راکت بدمینتون جای دست دارد.

     استامپ ـ ویکت: در مرکز زمین چمن کریکت، یک قسمت خاکی به طول ۱۲/۲۰ متری وجود دارد که به آن در اصلاح pitch  گفته می شود که بازیکنان در همین منطقه حضور دارند و به توپ پرتاب شده ضربه می زنند.

برخی معتقدند که این ورزش شباهت زیادی به بیسبال دارد. بالاترین نهاد این ورزش، ICC است و در رده بانوان و آقایان برگزار می شود.

زمین و امکانات کریکت در ایران وجود ندارد اما در برخی کشورها حتی لیگ کریکت برگزار می شود. در کشورهای آمریکا و انگلستان مسابقات لیگ بسیار پرشور و هیجان برگزار می شود.

ورزش کریکت تنها در یک دوره المپیک، آن هم سال ۱۹۰۰میلادی حضور داشته است. کمیته المپیک در حال بررسی این ورزش است و مسئولان ICC تلاش می کنند که اعضای این کمیته را متقاعد کنند که کریکت به عنوان اولین ورزش «بت و توپی۱» وارد المپیک شود.

 

پی نوشت:

۱ـ ورزش های بت و توپی، ورزش هایی هستند که با بت و توپ انجام می شوند، مثل کریکت و بیسبال.

 

آرشین شهبازی یگانه

۲ comments

Comments are closed.