انتخاب رشته تحصیلی

انتخاب رشته نوجوانان در پایه نهم تحصیلی (قسمت دوم)

آشنایی با رشته های دبیرستانی

در قسمت اول به نکاتی که باید در هنگام انتخاب رشته آنها را رعایت نمود، اشاره کردیم. در این قسمت نوجوانان را با رشته های دبیرستانی آشنا می کنیم.

رشته ها در دبیرستان به سه دسته تقسیم می شوند:

۱-شاخه فنی و حرفه ای

۲-شاخه نظری

۳- شاخه کار و دانش

شاخه فنی و حرفه ای: همانطور که می دانید در سال هفتم تا سال نهم، درسی به نام کار و فناوری داشتید و دارید. این رشته بیشترین محور درسی اش انجام کارهای عملی است و فرد باید به این نوع کارها علاقه مند باشد. رشته فنی و حرفه ای به چهار دسته مجزا و هر دسته به زیر شاخه های دیگر تقسیم می شود:

۱-گروه صنعت شامل: متالوژی، نقشه برداری، الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک خودرو و … است.

انتخاب رشته تحصیلی

۲-گروه خدمات شامل: مدیریت خانواده، کامپیوتر، تریبت بدنی، حسابداری، بازرگانی و … است.

انتخاب رشته تحصیلی

۳-گروه کشاورزی شامل: صنایع غذایی، ماشین های کشاورزی، امور دامی، امور زراعی و باغی و … است.

انتخاب رشته تحصیلی

۴-گروه هنر شامل: گرافیک، سینما، طراحی و دوخت، انیمیشن، نقاشی و … است.

انتخاب رشته تحصیلی

شاخه نظری: معمولا اکثر والدین علاقه مند هستند که فرزندانشان این شاخه را که همان رشته دبیرستانی می باشد، انتخاب کنند. شاخه نظری شامل چهار رشته ریاضی و فیزیک، تجربی، علوم انسانی و  علوم معارف اسلامی است.

رشته ریاضی و فیزیک: همانطور که از اسمش پیداست دروس اصلی آن ریاضی و فیزیک است و داشتن دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می شود.

انتخاب رشته تحصیلی

بنابراین دانش آموزانی که وارد این رشته می شوند باید به دروس ریاضی علاقه مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این دروس را داشته و در دروس فیزیک و شیمی هم توانمند باشند زیرا این دروس ضرایب مهمی برای قبولی در دانشگاه دارند.

انتخاب رشته تحصیلی

رشته علوم تجربی: برای موفقیت دراین رشته قوی بودن در دروس علوم تجربی در دوره راهنمایی، علوم زیستی و ریاضی و شیمی دبیرستان از اهمیت خاصی برخوردار است و باید به شناخت ساختمان بدن انسان و سایر مو جودات علاقه مند بود.

انتخاب رشته تحصیلی

نکته قابل توجه در انتخاب رشته تجربی این است که بیشتر افرادی که این رشته را انتخاب می کنند به رشته پزشکی علاقه مند هستند که در قسمت قبل به این مسئله مهم اشاره شد که باید به ظرفیت دانشگاه ها نیز توجه نمود.

 

منابع:

نکته-درباره انتخاب رشته تحصیلی انتشارات مبتکران

انتخاب رشته در نظام جدید سایت مکتب یار

سایت کانون فرهنگی آموزشی قلم چی

شهره کلایی