انتخاب رشته تحصیلی

انتخاب رشته نوجوانان در پایه نهم تحصیلی

قسمت اول

این سوال برای اغلب دانش آموزانی که می خواهند رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند پیش می آید که چه رشته ای مناسب من است؟ در آن موفق خواهم شد؟ رشته تجربی بخوانم یا ریاضی؟ علوم انسانی را انتخاب کنم یا رشته های  هنرستانی؟ کدام بهتر است ؟ کدام رشته برای آینده من بهتر است؟ این سوال و سوالات مشابه از جمله مواردی است که ذهن فارغ التحصیلان کلاس هفتم و هشتم را درگیر کرده و چه بسا در برخی از اوقات در آینده از انتخاب خود راضی نباشند.

برای انتخاب رشته تحصیلی نیاز به توجه و رعایت چند مورد ضروری است که شناخت این موارد و مشورت و آگاهی در مورد آن منجر به انتخاب درست می شود.

۱- شناخت شخصی: مهمترین مسئله در انتخاب رشته، شناخت توانایی های شخصی است که هر فرد می تواند با تمرکز بر توانایی های خود انتخاب دقیق تری را داشته باشد.

۲- شناخت بازار کار: توجه به این مسئله می تواند به انتخاب رشته های دانشگاهی  در آینده نیز کمک کند.

۳- توجه به قابلیت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در خصوص رشته های دانشگاهی: در برخی از رشته ها مانند پزشکی با توجه به ظرفیت کم دانشگاهی و استقبال زیاد داوطلبان کنکور، شرایط قبولی سخت تر خواهد  بود. بنابراین توجه به این نکته می تواند در انتخاب رشته تجربی خیلی مهم باشد.

۴- مشاوره با افراد متخصص: یکی از موثرترین کارها در هنگام انتخاب رشته تحصیلی، مشاوره درست با کارشناسان، مربیان و افراد کارآزموده است.

۵- در انتخاب رشته حتما باید به ویژگی های فردی خود دقت کرد: از جمله باید بهره هوشی، نمرات تحصیلی، نقاط ضعف و قوت در دروس مختلف، استعداد و میزان علاقه مندی مورد بررسی قرار گیرد.

نوجوانان می توانند با توجه به این نکات و رعایت آنها تا حدود زیادی در مسیر تحصیلی خود و آینده کاری موفق باشند.

                                                                                                               

منابع:

نکته-درباره انتخاب رشته تحصیلی انتشارات مبتکران

انتخاب رشته در نظام جدید سایت مکتب یار

سایت کانون فرهنگی آموزشی قلم چی

شهره کلایی