پادکست

انتشار دومین پادکست کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران

پادکست (podcast) یا پادپخش، انتشار مجموعه ای از پرونده های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می گیرد و توسط کاربران معمولا بر روی یک پخش کننده موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است که گاه به آن رادیوی اینترنتی گفته می شود. (ویکی پدیا)

به گزارش شهر نوجوان به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «به خاطر لبخندی بر چهره کودکی»، دومین پادکست این سازمان به مناسبت روز جهانی کودک و با هدف ترغیب و تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه منتشر شد. در این رسانه دیجیتال همچنین آثاری با موضوع صلح و مقاومت معرفی شده است.

«به خاطر لبخندی بر چهره کودکی» با خوانش بخش هایی از کتاب های «اگر من خلبان بودم» و «شب بخیر فرمانده» اثر احمد اکبرپور، «نگهبان چشمه» اثر زین العابدین الحسنی و ترجمه مصطفی رحماندوست، «آی ابراهیم» و «من خواب صلح می بینم» اثر غلامرضا امامی، «بچه های کارون» اثر احمد دهقان، «این وبلاگ واگذار می شود» و «هستی» اثر فرهاد حسن زاده، «عاشقانه های یونس در شکم ماهی» اثر جمشید خانیان، «قصه پریا» اثر احمد شاملو، «سه گلدان» اثر احمدرضا احمدی و «زمانه صلح» اثر کاترین شولز و ترجمه زهره قائینی گردآوری شده است.

در این پادکست مصطفی رحماندوست، غلامرضا امامی و زهره قائینی آثار خود را برای مخاطبان خوانده اند. همچنین خوانش بخشی از داستان «پریا» با صدای احمد شاملو  شنیده می شود.

شاهنامه خوانی ساناز شجاعی با انتخاب بخش هایی از داستان رستم و سهراب با موضوع صلح از دیگر بخش های این رسانه دیجیتالی ست.

بخشی از فیلم «باشو غریبه کوچک» و بخش هایی از آلبوم های موسیقی نظیر «ترانه شادی» نیز در این پادکست در دسترس است.

شماره آینده این پادکست در شب یلدا منتشر خواهد شد که اعضای کودک و نوجوان کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان می توانند بخشی از کتاب هایی با موضوع شب یلدا را با صدای خود ضبط و به نشانی icnl@nlai.ir  به کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ارسال کنند.

  لیلا امیرخانی