اولین دختر مدال آور المپیک

اولین مدال بانوان ایران در تاریخ المپیک

به گزارش روابط عمومی کمیته ملی المپیک ایران، کیمیا علیزاده تکواندوکار وزن ۵۷- کیلوگرم بانوان توانست با غلبه بر نیکیتا گلاسنوویک رقیبی از سوئد و نفر چهار رنکینگ به مدال برنز برسد و اولین مدال بانوان ایران در تاریخ المپیک را رقم بزند.

این دیدار با نتیجه ۵ بر صفر به نفع نماینده ایران به پایان رسید.

علیزاده در دیدار اول خود مقابل رقیبی از کرواسی به برتری ۸-۷ رسید. در دیدار دوم و در مرحله یک چهارم پایانی مقابل اوا کالوا گومز نفر دوم رنکینگ جهانی از اسپانیا نتیجه را واگذار کرد. با راهیابی گومز به فینال، علیزاده به شانس مجدد راه یافت و در دیدار اول این مرحله بر فاناپا هارنیسوجین تایلندی ۱۴ بر ۱۰ پیروز شد.

کیمیا علیزاده بعد از کسب مدال تاریخی‌ خود برای ورزش ایران در تکواندوی المپیک اظهار داشت: می‌خواستم پنجمین مدال تاریخ‌سازم را در المپیک بگیرم و می‌خواستم طلا بگیرم ولی متاسفانه نشد. شاید آن زحماتی که من کشیدم رنگش برنزی بود. شرمنده استادم شدم.

اولین دختر مدال آور المپیک
اولین دختر ایرانی مدال آور تاریخ المپیک

ملی‌پوش وزن ۵۷ – کیلوگرم تکواندوی بانوان ادامه داد: من بعد از یک ماه و نیم برای اولین بار است که روی پایم پریدم زیرا یک آسیب دیدگی شدیدی داشتم. کادر پزشکی و استادم تلاش زیادی کردند که به این مسابقه‌ها برسم و خدا را شکر این اتفاق افتاد و توانستم تاریخ‌ساز باشم.

وی افزود: خوشحالم برای دختران ایرانی چون راهی باز شد تا بانوان ایران بتوانند در المپیک‌های بعدی مدال‌آور باشند. امیدوارم که شاهد مدال‌های خوشرنگ‌تری در المپیک‌های بعدی باشیم.

علیزاده درخصوص عدم راهیابی‌ خود به رقابت فینال گفت: اگر ضربه‌ای که به صورت گومز زده بودم حساب شده بود، الان فینال بودم. شرمنده زحماتی که پدر و مادرم و فدراسیون و مربیانم کشیدند، شدم.

خبرنگاران با اشاره به اینکه اول راه هستی و می‌توانی در المپیک‌های بعد طلا بگیری پرسیدند که حس کنونی‌ات چیست و علیزاده چنین پاسخ داد: من این حس را چندین بار تجربه کرده بودم. در مسابقه‌های جهانی، المپیک نوجوانان و جهانی نوجوانان تاریخ‌سازی کردم. این پنجمین‌ بار بود که تاریخ‌ساز شدم. خوشحالم که این اتفاق افتاد و بیشتر از همه برای دختران ایران خوشحال هستم.