اینترنت اشیا: تحولی در زندگی (قسمت اول)

اولین بار در سال ۱۹۹۹ آقای کوین اشتون مفهوم اینترنت اشیا را به کار برد. او جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، حتی اشیای بی‌جان، برای خود یک هویت داشته باشند آن هم از نوع هویت مجازی و دیجیتال و رایانه ها بتوانند آنها را سازمان‌دهی و هدایت کنند.

اوایل که کوین اشتون این عبارت نوظهور اینترنت اشیا را بنا کرد، احتمالا تنها استفاده از چیپ‌های شناسایی مبتنی بر فرکانس‌های رادیویی، موسوم به RFID را در ذهن داشت.

RIFD ها، چیپ های الکترونیکی کوچکی هستند که به اشیا می چسبانند تا آنها را کنترل کنند مثلا از این چیپ ها در فروشگاه ها استفاده می شود و پشت اجناس می چسبانند تا موقع ورود و خروج آنها را نظارت نمایند و یک دروازه کنار در ورودی فروشگاه تعبیه شده است که در صورت ورود و خروج، اطلاعات آن در رایانه ثبت می شود.

download

پس از گذشت حدود ۱۵ سال، ایده‌ بنیادین «کوین اشتون» جنبه‌های عملی‌تر و گسترده‌تری به خود گرفته است.

حالا دیگر اینترنت اشیا، بخش جدایی‌ناپذیر از آینده‌ اینترنت است.

اینترنت اشیاء به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان گفته می شود که به اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند، تبلت و رایانه کنترل و مدیریت شوند.

خانه هوشمند-شهر نوجوان

استفاده و ارتباط اینترنتی بین لوازم، از اتومبیل گرفته تا دستگاه های تلفنی و ابزار صنعتی الکترونیکی، روز به روز بیشتر می شود.

سازندگان وسایل خانگی امروزه به دنبال تولید ابزارهایی هستند که تصور «خانه های هوشمند» را القا می کند، خانه هایی که درهایشان به شکل خودکار باز می شوند یا با باز کردن در، چراغ ها و وسایل گرماساز به کار می افتند یا آشپزخانه هایی دارند که در آینده، همه کارها در آنها با اینترنت انجام می شود.

اینترنت اشیا- شهر نوجوان

 

منابع:

http://www.techtimes.com/articles/31467/20150208/top-5-internet-things-devices-expect-future.htm

http://iot.itrc.ac.ir

http://www.apple.com/ios/homekit

http://smarthomeenergy.co.uk

http://persian.euronews.com/2016/03/03/connective-technology-coming-to-a-home-near-you

مهندس رشید