اینترنت اشیا: تحولی در زندگی (قسمت دوم)

همان طور که در قسمت پیش گفته شد، اینترنت اشیا زندگی روزمره را متحول کرده و همه وسایل زندگی را با اینترنت گره زده است. در این قسمت نمونه هایی از کاربردهای اینترنت اشیا را به تصویر می کشیم:

اپلیکیشن جدید که می تواند حرکات مسواک را با استفاده از دوربین تلفن همراه ضبط کند و به کاربر نشان دهد آیا زمان و روش مسواک کردن وی به اندازه کافی مناسب و موثر است یا خیر.

اینترنت اشیا- شهر نوجوان

یخچال های هوشمند که این امکان را به شما می دهند که غذاها و میوه های داخل یخچال را بررسی کرده و در صورت کم شدن این مواد غذایی بر اساس عادت خرید شما، خودش به فروشگاه سفارش می دهد تا لوازم مورد نیاز را در ساعتی که در منزل هستید را برایتان بیاورد.

یخچال هوشمند- شهر نوجوان

خانه های هوشمند یکی از مهمترین کاربردهای اینترنت اشیاست. در این خانه ها همه لوازم به اینترنت متصل بوده و کنترل آن از طریق گوشی تلفن همراه یا رایانه شخصی انجام می شود.

خانه هوشمند- شهر نوجوان

یک روز گرم تابستانی را تصور کنید که پس از ورزش به خانه می رسید و کسی در خانه نیست و هوا به شدت گرم است. در یک خانه هوشمند سیستم تهویه هوا و خنک کننده خانه به اینترنت متصل است و وقتی ما به خانه نزدیک می شویم (با استفاده از موقعیت یاب GPS) کولر به طور خودکار روشن می شود و خانه را چند دقیقه قبل از رسیدن ما خنک می کند.

اینترنت اشیا- شهر نوجوان

اینترنت اشیا در خارج از خانه هم به کار می آید؛ مثلا چراغ دوچرخه که با سیستم بلوتوث به موبایل متصل می شود و از خطرات احتمالی و کیفیت مسیر خبر می دهد.

«هوم‌کیت» پلتفرمی است که با دستگاه‌های هوشمند خانگی مانند دستگاه‌های امنیتی و قفل درها، حسگرهای حرکتی، نور چراغ ها، دستگاه های گرمایشی و سرمایشی و دستگاه‌های کنترل سایه‌ پنجره، هماهنگ شده و به دستگاه‌های اپل از جمله گوشی های هوشمند iPhone اجازه می‌دهد آنها را کنترل کنند.

گوشی هوشمند- شهر نوجوان

طبق آمار رسمی، در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دستگاه هوشمند دارای تکنولوژی IoT فعال هستند. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

گوشی هوشمند اپل- شهر نوجوان

بر اساس اخبار موثقی که توسط شرکت های معتبر از جمله سیسکو و اریکسون ارائه شده است، تا سال ۲۰۲۵ حدود ۵۰ میلیارد شی ء هوشمند در این الگو قرار گرفته و این فناوری را پشتیبانی خواهند نمود.

منابع:

 

http://www.techtimes.com/articles/31467/20150208/top-5-internet-things-devices-expect-future.htm

http://iot.itrc.ac.ir/

http://www.apple.com/ios/homekit/

http://smarthomeenergy.co.uk/

http://persian.euronews.com/2016/03/03/connective-technology-coming-to-a-home-near-you/

مهندس رشید