اینترنت چگونه کار می کند؟

تاریخچه اینترنت
امروزه همه ما از اینترنت برای کارهای روزمره خود استفاده می کنیم اما خیلی از ما نمی دانیم اینترنت چیست و از کجا آمده است؟! اغلب اوقات در مورد اینترنت حرف می زنیم و تنها چیزی که به ذهنمان می رسد یک مودم ADSL یا WIFI است که مسئول اتصال رایانه یا گوشی تلفن همراه ما به اینترنت است.
برای اینکه بیشتر در مورد اینترنت بدانیم اجازه بدهید ابتدا سراغ تاریخچه پیدایش آن برویم. حدود ۵۰ سال پیش دانشمندان به دنبال روشی بودند تا بتوانند از راه دور و در نقاط مختلف جهان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اطلاعاتی را مبادله کنند و یک شبکه بزرگ رایانه ای بسازند. به یاد داشته باشیم که از سال های قبلتر از آن شبکه های مخابراتی وجود داشتند که بستر مناسبی برای شبکه های رایانه ای بودند. اولین شبکه بزرگ که بین چند مرکز به وجود آمد، “آرپانت” نام داشت که در واقع جد بزرگ اینترنت محسوب می شود و چند دانشگاه در ایلات متحده آمریکا را به هم متصل می کرد. بعدها این شبکه بزرگ و بزرگتر شد و به اینترنت کنونی تبدیل شد.
چگونه اینترنت به یک شبکه جهانی تبدیل شد؟
اینترنت اولیه شکل اینترنت کنونی را نداشت و از بخش های کمی برای ارتباط استفاده می کرد. همچنین خدمات بسیار کمی در اینترنت ارائه می شد. از اولین خدمات می توان به پست الکترونیک وگروه های خبری اشاره کرد. جالب است بدانید که تا بیست سال پس از تولد اینترنت، هنوز خیلی از مردم از آن اطلاع نداشتند و به صورت همگانی تبدیل نشده بود. در حقیقت وقتی “وب” خلق شد، اینترنت جان تازه ای گرفت. الان ما در جستجوهای خود و دیدن خیلی از صفحات اینترنتی از وب استفاده می کنیم. ظهور وب باعث شد تا خدمات جدیدی در اینترنت به وجود بیاید که امروزه از آنها استفاده می کنیم. البته پیشرفت تکنولوژی در ساخت وسایل ارتباطی، سخت افزارهای رایانه ای و … و افزایش سرعت این تجهیزات باعث شد اینترنت به سرعت رشد کند و تمام جهان را در بر گیرد به طوری که نمی توان بدون آن کارهای معمول خود را انجام داد.
شاید تصویر زیر شما را به یاد ستارگان آسمان و کهکشان ها بیندازد اما این تصویر نقشه بسیار جالبی از اینترنت است که نشان دهنده یک شبکه بزرگ جهانی و نقاط متصل به هم در سراسر دنیاست.

Opte Project_lg

 

مهندس رشید