جاسوس افزار

بدافزارهای جاسوسی (جاسوس افزارها) چگونه رایانه ما را هک می کنند؟ – قسمت دوم

علائم و نشانه های بدافزارهای جاسوسی در رایانه چیست؟

هر چند عملکرد جاسوس افزارها خیلی پنهانی است اما آثاری را با خود به همراه دارند. کاربران با پیغام های ناخواسته و کندی سیستم خود مواجه می شوند. ایجاد فعالیت های ناخواسته در پردازنده، استفاده بالای حافظه و ترافیک شبکه و اینترنت از آثار نامطلوب جاسوس افزارهاست. برخی اوقات این بدافزارها باعث اختلال در اینترنت می شوند. حتی یک جاسوس افزار ممکن است آنقدر پیام ناخواسته و  Pop-up ایجاد کند یا سیستم را کند نمایدکه کاربر مجبور به نصب مجدد سیستم عامل شود.

جاسوس افزار

برخی از جاسوس افزارها باعث غیرفعال شدن آنتی ویروس و ابزارهای امنیتی مانند فایروال در رایانه می شود و تنظیمات امنیتی مرورگر را کاهش می دهد.

چگونه با جاسوس افزارها مقابله کنیم؟

توجه به علائم و نشانه های جاسوس افزارها، استفاده از ابزارهای حذف و جلوگیری از جاسوس افزارها، آگاهی از روش های انتشار جاسوس افزارها و انجام ندادن آنها (مثلا در هنگام اجرای یک موسیقی تازه دانلود شده از اینترنت، نرم افزار دیگری با آن نصب نشود) می تواند با این کدهای مخرب مقابله کند.

به روز کردن نرم افزارها و سیستم عامل و مرورگرها به آخرین وصله های امنیتی و ارتقای تنظیمات امنیتی سیستم ها و دانلود کردن از سایت های معتبر در جلوگیری از آلوده شدن رایانه یا گوشی همراه هوشمند موثر است.

جاسوس افزار

در یک گوشی یا تبلت اندرویدی همیشه نوع دسترسی های نرم افزارها به اطلاع کاربر رسانده می شود، توجه به دسترسی ها خیلی مهم است و اگر نرم افزاری بیش از نیاز این دسترسی ها را خواست، باید به آن مشکوک شد.

از نرم افزارهای جاسوسی که با شمایل نرم افزارهای امنیتی و ضد ِبدافزار در اینترنت پخش شده اند، باید پرهیز کرد و از کلیک روی Pop-up ها که به ما هشدار می دهد “رایانه به بدافزار آلوده است” باید دوری کرد.

امروزه برای سهولت در کار، نرم افزارهای مقابله با جاسوس افزارها با آنتی ویروس ها ترکیب شده اند بنابراین می توان با نصب یک آنتی ویروس قوی و مطمئن از خطر کدهای جاسوسی کاست.

منابع:

https://www.avast.com/c-spyware

https://www.microsoft.com/en-us/safety/pc-security/spyware-whatis.aspx

https://www.scamwatch.gov.au/news/your-computer-is-infected-fake-anti-virus-pop-up-alert-scams

مهندس رشید