کتاب - شهر نوجوان

برخی از پرفروش ترین کتاب های ادبیات نوجوان – قسمت اول

برنامه ریزی برای اوقات فراغت به ویژه برای دوستان نوجوان همیشه یک دغدغه  بوده، مثلا در گذشته ای نه چندان دور این طور بود  که تابستان برای دختر ها انواع کلاس های هنری چون  گلسازی، خیاطی یا کلاس ورزشی و زبان برگزار می شد. برای پسرها هم آموختن حرفه  یا  کار کردن در اولویت بود.

ولی یک چیز با گذشت زمان تغیر نکرده و همچنان می تواند اوقات فراغت را به خوبی پُر کند، کتاب خواندن است. بنابراین با گشتی در کتاب فروشی های کانون پرورش فکری،کتابفروشی های خیابان انقلاب و اینترنت و بعضی از انتشارات، فهرست کتاب های پُرفروش را پیدا کردم البته باید از برنامه «صد برگ» شبکه چهار هم  تشکر کنم که با معرفی تعدادی از کتاب های برگزیده گروه نوجوانان مرا به انجام این  کار ترغیب کرد.

 تعدادی از پرفروش ترین کتاب ها:

۱- قصه های خوب برای بچه های خوب، نوشته زنده یاد مهدی آذر یزدی؛ کتابی که هیچ وقت کهنه و قدیمی نشد. مهدی آذریزدی با یک نگارش ساده پیوندی خاص بین ادبیات امروز و ادبیات گذشته برقرار کرده است. او در نهایت سادگی سعی کرد داستان هایی از  بزرگان ادبیات ایران چون عطار نیشابوری و مولانا و ناصرخسرو را با بیانی ساده و شیرین و بسیار جذاب برای ما به رشته تحریر درآورد. این مجموعه  هشت جلدی شامل قصه هایی از: کیله ودمنه، مرزبان نامه، قصه های سندباد، قابوس نامه، مثنوی مولوی و … می شود و برای هر سنی به ویژه نوجوانان مناسب است.

کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب
کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب

۲- شازده کوچولو، نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری است. لازم است بگویم که آنتوان دو سنت اگزوپری این کتاب ارزشمند را به دوست صمیمی خودش (لیون ورث ) تقدیم کرده، در این کتاب ما با پسر بچه ای که از یک سیاره  دیگر آمده همراه با خلبانی که هواپیمایش وسط صحرای آفریقا خراب شده همسفر می شویم و … اصلا بهتر است خودتان بخوانید چون خیلی جذاب است.

کتاب شازده کوچولو
کتاب شازده کوچولو

۳- کلبه وحشت،  نوشته  آر. ال. استاین است. این کتاب در سال های اخیر از پرفروش ترین کتاب های جهان غرب بوده و فیلمنامه های زیادی از آن تهیه شده و همان طور که از اسمش پیداست، جزو کتاب های ترسناک به شمار می رود.  خود آقای استاین می گوید «من عاشق این هستم که خواننده ام را به جاهای ترسناک ببرم، آیا می دانید ترسناک ترین جای دنیا کجاست ؟ ذهن شماست». این کتاب داستان پسرکی است که همیشه به خاطر دو خواهر کوچکترش به دردسر می افتد ولی اینبار داستان با آمدن یک ساعت قدیمی به خانه شان  فرق کرده! بهتراست دلیلش را خودتان بخوانید.

منابع:

۱- کانون پرورش فکری  کودکان و نوجوانان

۲- سایت آمازون

۳- برنامه ۱۶۴ صد برگ شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران

شهره کلائی