کتاب منتخب نوجوان

برخی از پرفروش ترین کتاب های ادبیات نوجوان – قسمت دوم

در قسمت پیشین سه کتاب معروف “قصه های خوب برای بچه های خوب”، “شازده کوچولو” و “کلبه وحشت” معرفی شدند. در ادامه به معرفی سایر کتاب ها می پردازیم:

۴- قصه های مجید، نوشته هوشنگ مرادی کرمانی،کتابی مناسب برای سن ۱۲ تا ۱۲۰ سال است که در آن همراه می شویم با  پسر نوجوانِ شیرین سخنِ  اصفهانی همراه با بی بی نازنینش و آن شیرین کاری ها فراموش نشدنی اش.

کتاب قصه های مجید
کتاب قصه های مجید

از روی این کتاب فیلم های زیادی و همچنین سریالی با همین عنوان ساخته شده  است که حتما شما هم  آن را دیده اید. با خواندنش لحظات شیرینی را سپری خواهید کرد.

کتاب قصه های مجید
قصه های مجید

۵- آلیس در سرزمین عجایب، نوشته لوئیس کارول. اگرچه کتابی است قدیمی ولی بسیار جالب و جذاب است.  در این کتاب با آلیس و خرگوش سفیدش همراه شده و به سرزمین رویاهای آن دو سفر می کنیم.

کتاب آلیس در سرزمین عجایب
کتاب آلیس در سرزمین عجایب

۶-کوه های سفید، که شامل مجموعه داستان های (شهر طلا و سرب) و (برکه آتش) و نوشته جان کریستوفر است.  اگر به دنبال داستانی علمی ـ تخیلی هستید این کتاب را پیشنهاد می کنم.

کتاب کوه های سفید
کتاب کوه های سفید

۷- برادران شیردل، شاید شما از بزرگترها راجع به یک سریال که در اواخر دهه شصت و هفتاد پخش می شد، شنیده باشید، که چطور یوناتان به همراه برادر کوچکترش اسکورپان،  دره گل سرخ را از دست  تنگیل حاکم ظالم، نجات می دهد. خانم آسترید لیندگرین ما را با برادران شیردل همراه می کند.

کتاب برادران شیردل
کتاب برادران شیردل

۸- سفر به سرزمین وحشی ها یا جایی که موجودات وحشی، نوشته  هوریس سنداک. در این کتاب ما با رویای پسرکی شیطان همراه می شویم و به اعماق جنگل ها و سرزمین وحشی ها سفر می کنیم و اتفاقات جالبی می بینیم.

کتاب سفر به سرزمین وحشی ها
کتاب سفر به سرزمین وحشی ها

۹- سرگذشت لافکادیو یا (شیری که جواب گلوله را با گلوله می دهد)، نوشته شل سیلورستالین. داستان شیری که مثل تمام شیر های معمولی داخل جنگل زندگی می کند تا این که سر وکله یک شکارچی پیدا می شود و … .

کتاب لافکادیو
کتاب لافکادیو

۱۰- نیکولا کوچولو، مجموعه داستان های جالب و خنده داری است که برای کودکان هم مناسب است و آنها هم در کنار نوجوانان از خواندنش لذت می برند که  نوشته رنه گوسینی است.

کتاب نیکولا کوچولو
کتاب نیکولا کوچولو

 

منابع:

۱- کانون پرورش فکری  کودکان و نوجوانان

۲- سایت آمازون

۳- برنامه ۱۶۴ صد برگ شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران

شهره کلائی