استااندارد

بیست و دوم مهر (چهاردهم اکتبر) روز جهانی استاندارد

استاندارد چیست و چه کاربردی دارد؟

استاندارد در ایران
همیشه هنگام خرید کالاها یا استفاده از خدمات به مشتریان توصیه می شود که به استانداردهای لازم توجه کنند. علامت استاندارد، نشان دهنده نظارت اداره کل استاندارد بر سلامت، بهداشت و کیفیت محصولات است.همچنین محصولاتی که از کشورهای خارجی وارد می شوند باید دارای تاییدیه های رسمی بهداشتی و قانونی داخلی باشند.
کالاهایی را که از نظر کیفی یا مدیریت تولید دارای معیارهای لازم هستند، با علامت استاندارد یا نوع استاندارد مشخص می کنند. هر نوع کالا و هر نوع استانداردی با اعداد خاص خود روی محصولات ثبت می شود.
ماهیت استاندارد، روشی برای انجام کاری مانند تولید یک محصول، یا مدیریت یک فرآیند، ارائه خدمات یا تامین مواد لازم است. استاندارد طیف وسیعی از فعالیت های مختلف را دربر می گیرد که توسط سازمان ها ارائه و به مصرف مشتریان می رسند.

استانداردهای بین المللی
این استانداردها طراحی شده اند که هر شخص متناسب با نیاز خود از آنها استفاده کند و زندگی بهتری داشته باشد.
استانداردها برآمده از دانش هستند و ابزارهای قدرتمندی به شمار می آیند که خلاقیت و تولید را بالا می برند. استانداردها سازمان ها را موفق تر و زندگی مردم را راحت تر، امن تر و سالم تر می کنند.

استاندارد چه می کند؟
استاندارد در زمینه های بسیار متنوعی به کار می رود از ساخت و ساز تا نانوتکنولوژی، از مدیریت انرژی تا سلامت و امنیت، از توپ بسکتبال تا دروازه فوتبال.استاندارد می تواند یک نوع محصول خاص را شامل شود یا بسیار وسیع باشد مانند استاندارد نوع مدیریت.
نکته اصلی  در استاندارد، ارائه اصولی قابل قبول به مردم است تا از یک محصول یا خدمات انتظارات مشابهی داشته باشند.
استاندارد به امور زیر کمک می کند:
تسهیل در امر تجارت
ارائه یک چارچوب برای دستیابی به اقتصاد، کیفیت و قابلیت تعامل
بالا بردن اعتماد و امنیت مشتری

سازمان ها از استانداردهای زیر استفاده می کنند:
کنترل کیفیت مدیریت
مدیریت حفظ محیط زیست
بهداشت و امنیت
امنیت اطلاعات
ساخت و ساز
مدیریت انرژی
سلامت غذایی
قابلیت دستیابی(دسترسی)

standard

ایزوISO چیست؟
ایزو(سازمان بین المللی استاندارد سازی)، سازمانی است که در سطح گسترده به وضع استانداردهای کلی و جزئی جهانی می پردازد. این موسسه انواع استانداردهای تجاری و صنعتی جهان را تعیین می کند. ایران جزو ۱۵۶ کشور عضو ایزو است. مرکز ایزو در ژنو سویس قرار دارد.
به طور مثال استاندارهای  سری ۹۰۰۰، استانداردهای مدیریتی هستند و ربطی به کیفیت کالا ندارند.

منابع:

http://www.bsigroup.com

www.wikipedia.org

گردآوری و ترجمه: سحر محتشمی