تاثیر مطالعه کتاب خوب بر مغز انسان

اغلب ما می خوانیم تا بیشتر بدانیم و گاه می خوانیم تنها به این هدف که از آنچه می خوانیم، لذت ببریم! در هر حال مطالعه کتاب و مقاله و هر نوشته ای خالی از لطف نیست البته منظور این نیست که هر نوشته ای ارزش خواندن دارد! این جمله که هر کتابی ارزش یکبار خواندن را دارد، این روزها اصلا درست نیست! زیرا با نسخه های چاپی و اینترنتی بسیاری مواجه هستیم که اتفاقا خواندن برخی از آنها نه تنها سودی ندارد که زیان هم دارد! از سوی دیگر زمان نیز محدود است پس چاره ای نداریم جز اینکه از بین این همه کتاب و نوشته آنهایی را انتخاب کنیم که برایمان مفیدتر هستند.
دانشمندان نیز انتخاب کتاب مناسب را توصیه می کنند. بر اساس پژوهش های اخیر، داستان خوب، خواننده را در شخصیت قهرمان داستان فرو می برد و از این طریق تاثیرگذار است.
به گزارش سایت پزشکان بدون مرز، اخیرا نیز پروفسور گئورگی به اتفاق همکارانش در دانشگاه ایموری ایالات متحده، پس از تحقیقات بسیار دلیل این تاثیر را اعلام کردند.
به عقیده این دانشمند، مطالعه باعث تغییرات بیولوژیکی در مغز انسان می شود، به این ترتیب مطالعه کتاب خوب، اتصالات مغز و تغییرات عصبی را افزایش می دهد. این تغییرات در قشر سمت چپ مغز، یعنی منطقه ای که با گیرنده های زبان در ارتباط بوده و منطقه اصلی احساس در مغز است، ثبت می شوند.
براساس این پژوهش، مطالعه کتاب روی مغز تاثیر فوری نمی گذارد بلکه تاثیر درازمدتی دارد و عملکرد مغز را تا ۵ روز تحت تاثیر قرار می دهد.

نویسنده:لیلا امیرخانی