قدرت حافظه

تکنیک های تقویت حافظه از زبان مرد حافظه

اگر حافظه تان ضعیف است و مدام در حال فراموش کردن کار هایتان هستید، حتما این مطلب را بخوانید:

به گزارش خبرگزاری فارس، دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران در مقاله خود به نکاتی اشاره کرده که با این تمرینات به تقویت حافظه کمک خواهیم کرد:

۱- اعتماد به حافظه: یکی از موارد مهم اعتماد به حافظه است، روان شناسان می گویند: حافظه مثل یک توری یا شبکه است اگر ما به هر اندازه نسبت به توانایی حافظه مان تردید داشته باشیم، سوراخ های این شبکه بازتر شده و هر چه به توان حافظه اعتماد و اطمینان داشته باشیم،سوراخ های این شبکه بسته می شود. پس اعتماد به توان حافظه یکی از مهمترین اصول در تقویت حافظه است. با گفتن جملاتی نظیر (من حافظه ام ضعیف شده، سنم بالا رفته، همه چیز یادم می رود) این سوراخ ها را بیشتر کرده و به مرور حافظه مان کم می شود. حال بدون یادادشت کردن، کاری را که باید هفته دیگر انجام دهید بخاطر بسپارید و اعتماد  داشته باشید که یادتان نمی رود.

۲- به کار انداختن حافظه: هرگز  خود را رها نکنید، تحقیقات نشان داده  کسانی که از ذهن و حافظه  خود به طور مدوام استفاده می کنند کمتر از دیگران در معرض فرسایش و ضعف حافظه قرار می گیرند. بنابراین راکد  گذاشتن و به کار نگرفتن حافظه آن را از حالت پویایی بازداشته و آن را دچار حالت رکود و خمودگی می کند.

۳- بررسی و مرور کارهای روزانه: هر شب موقع خواب یا هر زمان که فرصتی پیدا می کنید، کارهای روزانه را به طور منظم تا حد امکان به صورت جزئی به خود یادآوری کنید و یا آنها را روی کاغذ بنویسید، این تمرین، مغزتان را وادار به  فعالیت کرده و در نهایت باعث تقویت حافظه می شود. شما می توانید کارهای مثبت و منفی خود و  همچنین کارهای بیهوده را نوشته و در روزهای آینده از تکرار آن جلوگیری کنید.

در واقع مرور کارهای روزانه علاوه بر تقویت حافظه روند پیشرفت زندگی تان را شکل می دهد و نقاط ضعف و قوت  شما را گوشزد می کند.

۴- تمرکز: یعنی دقت روی یک موضوع مشخص. در واقع تک بعدی فکر کردن، یعنی تمام حواسمان به کاری که انجام می دهیم باشد. با کنترل ذهن حافظه خود را نیز تقویت خواهید کرد.

۵- فاصله بین یادگیری: بعد از هر نیم ساعت مطالعه، پنج دقیقه باید استراحت  کرد، چرا که یکی از علت های مهم خستگی مغز و کندی حافظه همین موضوع است. ما باید بین یادگیری حتما فاصله بگذاریم، یعنی وقتی یک مطلب را می خوانیم، باید چند دقیقه صبر کنیم تا در مغز جا بیفتد.

۶-فهمیدن: برای اینکه مطلب خوب در ذهن جا بیفتد حتما باید درک صورت بگیرد، چرا که مثلا ما معده را در نظر می گیریم،اگر لقمه ها را تک تک در دهان بگذاریم معده به راحتی کار خود را انجام می دهد و همین امر موجب خوب جویدن و هضم است حال اگر یک دفعه چند لقمه را در دهان بگذاریم معده قادر نخواهد بود به راحتی آن را هضم کند. کار مغز هم در این مورد شبیه کار معده است.

همه ما شاید این نکات را می دانیم ولی مهم عمل کردن به آن است، وقتی اولین بار دکتر سیدا را دیدم و از گذشته خود گفت و اینکه او شاید از نظر خیلی ها در سنین بالا متوجه شده که چه باید بکند و از نظر خیلی ها در سنین پایین، ولی بگفته خودش مهم این بود که شروع کرد و با تلاش و پشتکار موفق شد انقلابی در نحوه یادگیری در دنیا ایجاد کند.

منبع: www.farsnews.com

شهره کلایی