ایتالیا- جهانگردی

جهانگردی ۴ . ایتالیا

ایتالیا

italy flag

پایتخت و بزرگترین شهر: رم
زبان رسمی: ایتالیایی
مساحت: ۳۰۱٫۳۳۸ کیلومتر مربع
آب:۲٫۴ درصد
جمعیت در سال ۲۰۱۵:  ۶۰٫۶۷۴٫۰۰۳
پول رایج: یورو

 

ایتالیا نقشه

جغرافی:

 

ایتالیا در جنوب اروپا واقع شده است و از شمال با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی هم مرز است و تقریبا با کوه های آلپ محدود شده که به دره پو و دشت ونتیان می پیوندد. در جنوب، مجموعه شبه جزایر ایتالیا و جزایر مدیترانه ای سیسیل و ساردینیا به همراه چندین جزیره کوچک دیگر قرار دارند.

فرهنگ

فرهنگ:

 

بیشترین میراث فرهنگی به ثبت رسیده در یونسکو متعلق به ایتالیاست. این کشور مجموعه ای غنی از هنر، فرهنگ  و ادبیات از دوره های مختلف تاریخی را در خود جای داده است؛ بناهای تاریخی از همه نوع که به صد هزار عدد تخمین زده شده و موزه ها و کاخ ها و ساختمان های تاریخی و مجسمه ها و گالری های هنری و خانه های تاریخی و بقایای باستانی بسیاری را شامل می شود.

 

معماری:

 

ایتالیا به دلیل داشتن معماری از جمله طاق ها و گنبد ها و سازه هایی از این دست بسیار مشهور است.

هنرهای تجسمی:

هنرهای تجسمی ایتالیا بخشی از تاریخ هنر نقاشی غرب را تشکیل می دهد. هنر روم تحت تاثیر یونان بوده و می توان آن را زاییده نقاشی یونان باستان دانست. با این وجود نقاشی ایتالیا  دارای ویژگی های منحصر به فردی است. تنها نقاشی های بازمانده،  نقاشی های دیواری  در ویلاها در کامپانیا در جنوب ایتالیا هستند.

 

ادبیات و تئاتر:

 

اساس زبان جدید ایتالیایی توسط شاعر معروف دانته بنا نهاده شد. این شاعر با بزرگترین اثر خود  «کمدی الهی» در قرون وسطی، مشهور است. همچنین یکی از معروف ترین داستان های ایتالیایی به نام ماجراهای پینوکیوست که کارلو کلودی در سال  ۱۸۸۳ نوشته و از محبوب ترین داستان های کلاسیک کودکان است.
تئاتر سنتی رم  بسیار تحت تاثیر فرهنگ و تئاتر یونان است. نمایشنامه نویسان ایتالیا با ترجمه آثار یونانی، بسیاری از سبک های یونانی را در نمایشنامه های رم به کار برده اند.

 

موسیقی:

از موسیقی فولکلور (عامیانه) تا کلاسیک، همه در فرهنگ ایتالیا نقش بسزایی دارند. لوازم موسیقی سنتی مانند پیانو و ویولن در ایتالیا ابداع شده اند و بسیاری از اصطلاحات موسیقی از قبیل سمفونی، کنسرت و  سونات از موسیقی قرن شانزده و هفده ایتالیا برآمده است.

 

fashion

 

طرح و مد:

 

مد ایتالیا تاریخی طولانی دارد و یکی از مهمترین سبک های مد در جهان است.  میلان و فلورانس مهمترین مراکز مد ایتالیا هستند.

 

spaghetti

غذا:

 

غذاهای سنتی ایتالیا با مواد اولیه ای مانند گوجه فرنگی، انواع گوشت و پنیر تهیه می شوند. برای نمونه در شهر توسکانی ماکارونی اصولا با سس گوشت تهیه می شود.

 

 

جاذبه های گردشگری ایتالیا:

Canal Grande with Basilica di Santa Maria della Salute in Venice, Italy
یک: ونیز

ونیز با نام شهر آب، جواهر شهرهای آبی جهان است .قایق های رمانتیک و معماری ایتالیایی در طول کانال اصلی شهر چنین جایگاهی را به شهر ونیز داده است.

Colosseum in Rome, Italy
دو:آمفی تئاتر

بزرگترین و مشهورترین آمفی تئاتر رم است که ساخت آن به دستور امپراطور رم و در سال ۷۲ پس از میلاد شروع شد و در سال ۸۰ پس از میلاد به پایان رسید. این آمفی تئاتر ظرفیت پنجاه هزار نفر را دارد که از ۸۰ ورودی می توانند وارد شوند.

Florence, Italy - view of the city

سه: سانتا ماریا دل فیوره
کلیسای جامع زیبای فلورانس و نشانه شهر فلورانس است.

Aerial view of Siena city, i Tuscany Italy
چهار: میدان کامپو

یکی از بزرگترین میدان های قرون وسطایی، مرکز تاریخی شهر سیینا، توسکانی است. این میدان به دلیل زیبایی و کمال در دنیا مشهور است.

pompeii

پنج: شهر پمپئی ایتالیا
با فعالیت آتشفشان وززوو در سال ۷۹ پس از میلاد، کل شهر را مواد مذاب پوشاند و شهر پمپئی در ۴ تا ۶ متر خاکستر فرو رفت. پس از آن تمام اشیای موجود در این شهر در سال ۱۵۹۹ به طور اتفاقی کشف شد که از کوزه ها و نقاشی های کشف شده، حفظ و نگهداری شده است. اکنون این شهر یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیاست و جزو میراث فرهنگی یونسکو محسوب می شود و با دو میلیون و پانصدهزار بازدیدکننده بیشترین گردشگران ایتالیا را به خود جذب می کند.
شش: پوزیتانو
شهر کوچکی در ساحل آمالفی است. ساحل آمالفی به دلیل زمین ناهموار و منظره های زیبا و شهرهای خوش منظره مشهور است.

Comer See

هفت: دریاچه کومو
جزیره ای از مجمع الجزایر واقع در ایتالیا که به دلیل آب و هوای پاک و کوه های زیبای واقع در آن مشهور است. این جزیره به شکل حرف y انگلیسی است.

leaning_tower_of_pisa

هشت:برج کج پیزا
برج مشهور پیزا طی ۱۷۷  سال و در سال ۱۳۵۰  میلادی با ارتفاع ۵۶,۷۰  متر و ۱۴۵۰۰  تن وزن در توسکانی ساخته شد. در هنگام ساخت برج به دلیل ضعیف بودن پی، برج نشست کرد و کج شد در نتیجه ساخت و سازش بیش از یک قرن متوقف شد. بازدید از این بنا به دلیل خطر ریزش در سال ۱۹۹۰متوقف شد ولی در سال ۲۰۰۱  با محکم سازی، این سازه برای بازدیدکنندگان باز شد تا از پله های آن بالا بروند.

manarola

نه: مانارولا
یکی از قدیمی ترین شهرهای ایتالیاست. پنج روستای آن با قایق و قطار به هم راه دارند و هیچ اتومبیلی اجازه ورود به داخل آن را ندارد.

san_gimignano

ده: سن جیمینیانو
روستایی در توسکانی که به دلیل داشتن برج های سنگی به ارتفاع ۱۴متر مشهور است. این برج ها برای حفاظت از ثروت و قدرت سن جیمینیانو در برابر دشمن ساخته شده است.

 

منابع:
www.wikipedia.org
www.touropia.com
  ترجمه: آتوسا رفیعی نژاد