خانه مریخی

خانه های مریخی آینده

اگر قرار باشد روزی  روی سیاره مریخ زندگی کنید، باید تختخواب بزرگ، بالش نرم و تشک راحت را به فراموشی بسپارید. آن هم فقط به یک دلیل ساده: هزینه ارسال تختخواب و متعلقاتش به مریخ گران تمام می‌شود!

شرکت تولیدکننده لوازم خانگی سوئدی آیکیا به فکر حل این مشکل افتاده و در صحرای یوتای آمریکا شرایطی شبیه سیاره مریخ طراحی کرده است. هدف از این اقدام، طراحی و ساخت مبلمان کوچک و کم حجم است که شرایط را برای زندگی در مریخ راحتتر کند.

خانه مریخ

رابرت جانسون، طراح مشهور آیکیا و تیمش به مدت چند روز در کپسولی که این شرکت در صحرای یوتا مستقر کرده زندگی کردند. آنها پس از طی دوران اقامت به این نتیجه رسیدند؛ مبلمانی که در زمین استفاده می‌کنیم به هیچ عنوان روی کره مریخ قابل استفاده نیست.

به گفته طراحان آیکیا، مبلمان آینده باید کم حجم، سبک و چندمنظوره ساخته شوند.

خانه مریخ

اول کارایی، بعد زیبایی

آیکیا تنها شرکتی نیست که به فکر تولید مبلمان برای استفاده در مریخ افتاده است. «مارتین دیزاین» نیز از جمله شرکت‌هایی است که قصد دارد در طراحی مبلمان «فضایی» سهیم باشد. بر اساس برآورد این شرکت ارسال هر ۴۵۰ گرم بار به مریخ هزینه‌ای معادل ۲ هزار و ۶۰۰ دلار دربر خواهد داشت. به دلیل همین هزینه سرسام آور، شرکت‌ها ناچارند امکاناتی را طراحی و تولید کنند که هم سبک و هم چندمنظوره باشند.

کریستین لیو، طراح بریتانیایی هم از قافله عقب نمانده و لباسی را طراحی کرده که فرد با پوشیدن آن دوش هم می‌گیرد، در واقع یک حمام پوشیدنی. این لباس هم در مقایسه با حمام‌های معمولی بسیار سبک‌تر است و هم اینکه استفاده از آن مصرف آب را کاهش می‌دهد.

لباس مریخی
لباس مریخی

خانه‌های مریخی

سازمان فضایی آمریکا، ناسا در فراخوانی از طراحان خواست تا خانه‌هایی را که قرار است در آینده بر روی مریخ ساخته شوند، طراحی کنند. جایزه نخست ناسا به طرح خانه یخی مریخ رسید. این طراحی، از خانه‌های اسکیموها در قطب الهام گرفته شده است. نقطه قوت آن به نسبت سایر طرح‌ها این بود که علاوه بر محیط خصوصی فضای عمومی نیز برای ساکنان خانه در نظر گرفته شده است.

خانه مریخ
خانه مریخ
خانه مریخی
خانه مریخی
خانه مریخی
نمای داخلی خانه مریخی
خانه مریخ
باغ های اکسیژن در مریخ

دو طرح برتر دیگر نیز هیچ شباهتی به خانه‌های انسان بر روی کره زمین ندارد. جایزه دوم به طرحی رسید که بیشتر به ریشه درخت می‌ماند.

خانه مریخ

جایزه سوم نیز مجموعه‌ای از کپسول‌های قابل اقامت است.

خانه مریخی

 

منابع:

http://fa.euronews.com/2017/11/06/your-bedroom-on-mars-will-look-a-lot-different-life-in-mars

http://lewchristine.com

https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/centennial_challenges/3DPHab/2015winners.html

http://www.marsicehouse.com