کفش نوجوان

خرید حرفه ای کفش

       این روزها بازار خرید دانش آموزان برای سال تحصیلی جدید داغ است. اگر هنگام خرید به موارد استفاده کالای مورد نیاز مان توجه نکنیم، حتی با وجود پرداخت هزینه بالا خرید خوبی نخواهیم داشت. از آنجا که کفش و انتخاب آن تأثیر مستقیم و بسیاری در سلامتی دارد، در ادامه نکاتی را درباره خرید آن یادآور می شویم.

۹+۱ نکته درباره خرید کفش:

     توجه: کفش نامناسب علاوه بر آسیب به پا و ستون فقرات در زمان پوشیدن، در آینده نیز مشکلات زیادی را برای فرد به ویژه کودکان و نوجوانان پیش می آورد.

۱ـ پیش از رفتن به بازار و مرکز خرید به شکل پای خود توجه کنید. اینکه شکل آن کشیده و بلند یا پهن و عریض است، در انتخاب شما تأثیر دارد. مثلاً کسی با پنجه پهن نباید کفش به اصطلاح نوک تیز و کشیده را انتخاب کند.

۲ـ بهترین زمان برای خرید کفش، ساعت های پایانی روز، یعنی هنگام غروب است، زیرا پا در اثر راه رفتن و ایستادن به بالاترین حجم خود رسیده است.

۳ـ پای شما در کفش سایز مناسب خود، باید کاملاً راحت باشد. یعنی بتوانید انگشتان آن را تکان بدهید البته کفش نباید گشاد باشد، به طوری که هنگام راه رفتن از پا دربیاید. گشادی کفش هم به پا آسیب می رساند.

۴ـ سطح رویی کفش به ویژه در فصل گرما، باید از جنسی باشد که هوا در آن جریان پیدا کند. مثلاً رویه کتان می تواند مناسب باشد. پلاستیک هم بدترین جنس برای رویه کفش است.

۵ـ کف داخلی کفش نباید کاملاً تخت باشد و بهتر است قوس هایی شبیه به آنچه در کف پا می بینید، داشته باشد و قوس کف پا را پُر کند.

۶ـ جنس و ضخامت کف زیری کفش نیز در سلامت پا و کمر نقش مهمی دارد. زیره کاملاً تخت، سفت یا بسیار منعطف و غیر مقاوم هم انتخاب مناسبی نیست.

۷ـ پاشنه کفش نباید کمتر از یک و بیش از دو تا سه سانت باشد. این مورد اغلب از سوی دختران دانش آموز نوجوان رعایت نمی شود.

۷ـ کفش های رو باز و پشت باز انتخاب مناسبی برای مدرسه نیست. این مدل ها از پای شما محافظت نمی کند و ممکن است پای تان به راحتی زخمی شود یا حتی پیچ بخورد. در این مورد به بلندی دیواره پشت کفش هم توجه کنید زیرا این قسمت وظیفه مراقبت از مچ پای شما را به عهده دارد.

۸ـ اگر حس می کنید که کف پای شما صاف است، بهتر است به متخصص مراجعه کنید و درباره خرید کفش های طبی مناسب پای تان از او راهنمایی بخواهید. اگر این مسئله را پشت گوش بیندازید در آینده پا و ستون فقرات شما دچار مشکل خواهد شد.

۹ـ کفش های کتانی مناسب که این روزها در رنگ ها و شکل های مختلف در بازار موجود است، بهترین گزینه برای ساعت های طولانی حضور در مدرسه است.

۱۰ـ یادتان باشد که گرانقیمت و به اصطلاح برند بودن کفش لزوماً به معنی جنس و فرم مناسب برای پای شما نیست. خرید کفش های ایرانی مناسب علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است، به اشتغال کارگران و تولیدکنندگان ایرانی هم کمک بسیاری می کند.

 

تحریریه «شهر نوجوان»