عینک آفتابی

دختران و پسران نوجوان; چگونه یک عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم  و کی بزنیم؟

چشم عضو بسیار مهم و حساسی است و مهمترین و تنها وظیفه اش دیدن است. برای خرید عینک آفتابی و زمان استفاده باید به چند نکته توجه کرد:

۱- مارک و برند معروف یا گران بودن دلیل با کیفیت بودن عینک نیست. باید توجه داشت هرگز از دست فروشان عینک آفتابی خریداری نکنیم چرا که این عینک ها به دلیل عدم رعایت نکات استاندارد باعث آسیب و ضعیف شدن و خستگی چشم می شود.

۲-قبلا عینک های خوب دارای طلق تیره تر بوده و مهمترین راه تشخیص و اصل بودن همین مسئله بود اما امروزه عینک های پلاریزه با رنگ روشن هم ساخته شده که بسیار مرغوب و استاندارد می باشند.

sun-glass-2

۳-عدسی و فرم عینک از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و عدسی خوب باید توانایی جذب نورهای مضر خورشید را داشته باشد که مشخص کردن این امر به وسیله تست با دستگاه امکان پذیر می باشد.

۴-رنگ های زرد و کهربایی بیشتر برای هوای مه آلوده و همچنین ورزش هایی که نیاز به سرعت بالا دارند، مانند دو میدانی یا تنیس استفاده می شوند.

sun-glass-6

عدسی های دودی و خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصارف عمومی هستند ولی نباید از آنها هنگام رانندگی در شب استفاده کرد.

۵- بهترین عینک ها، عینک هایی هستند که دارای رنگ خاکستری می باشند چون تمام طیف نور را به طور یکسان جذب می کنند. عینک هایی با شیشه های دودی، قهوه ای و سبز  بهتر هستند زیرا در تشخیص رنگ ها کمتر دچار اشتباه شده و برای رانندگی مناسب تر می باشند.

۶-عینک های آفتابی که دارای قاب بزرگ هستند،  بهتر می باشند زیرا جلو ی اشعه هایی که از اطراف عینک به چشم می خورد را بهتر می گیرند و بهترین قاب عینک قابی است که در دو طرف کمی دیواره داشته باشد.

sun-glass-1

۷- بیشترین ساعت استفاده از عینک آفتابی در شرایط معمولی بین  ۱۰تا ۱۶ ساعت می باشد.

sun-glass-4

۸- معمولا شیشه های پلاریزه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد، چرا که در برابر نورهای منعکس شده ای مانند نور روی آب، برف و جادها  بسیار موثر هستند.

شیشه های پلاریزه فقط به امواج عمودی اجازه عبور می دهند.

منابع:

۱ـ باشگاه خبرنگاران جوان

۲ـ سایت بیتوته

۳ـ روزنامه پزشکی ایران، آذر ۹۴

شهره کلائی