دمنوش های ساده و فوری پاییزه و زمستانه

پاییز و زمستان، سرما، روزهای کوتاه، شب های بلند، همه اینها باعث می شوند که بدن آسیب پذیرتر شود، بنابراین در این فصل ها سیستم ایمنی ما ضعیف تر و حساس تر می شود. در اینجا چند نمونه دمنوش مناسب فصل سرما را به شما پیشنهاد می کنیم:

آویشن: در تقویت و ضدعفونی کردن بدن نقش فراوانی دارد. این گیاه سرشار از روغن های ضروری است و دمنوش آن برای باز شدن بینی بسیار مناسب است. اگر سرما خورده اید و سرفه امانتان را بریده هر روز سه تا چهار فنجان دمنوش آویشن میل کنید.
طرز تهیه: برای هر فنجان بهتر است یک قاشق چایخوری سرخالی از آویشن را در یک فنجان ریخته و به مدت پنج دقیقه صبر کرده و سپس میل کنید.

اسطوخودوس: یا گیاه لاوندر، یکی از خوشبوترین گیاهان دارویی جهان محسوب می شود. از این گیاه هم به صورت دمنوش و هم از روغن آن استفاده می شود. اسطوخودوس در رفع افسردگی و استرس، درمان بی خوابی و همچنین رفع مشکلات پوستی موثر است و مقوی معده محسوب می شود و برای رفع سرفه و فراموشی و تقویت حافظه نیز مفید است.
طرز تهیه: حدود پنج گرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ده دقیقه دم کنید. این دمنوش را می توان سه تا چهار روز در یخچال نگهداری و مصرف کرد.
و اما در ادامه …
زنجبیل، دشمن سرما خوردگی: دو حلقه زنجبیل تازه + یک قاشق چای سبز را به مدت سه دقیقه دم کرده و چند قطره لیموی تازه به آن اضافه کنید تا خوشمزه شود سپس میل کنید.
برای شادابی و از بین بردن کسالت: چند پر زعفران + یک تکه چوب دارچین + سه عدد هل را داخل آب جوش ریخته بعد از چند دقیقه که دم کشید به آن گلاب اضافه کنید و سپس میل کنید.

منبع: زبان خوراکی ها (دکتر غیاث الدین جزایری)

گردآورنده: شهره کلائی