جشنواره کودک و نوجوان

دوازدهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان

نامزدهای بخش «سرمقاله، مقاله و یادداشت» و «تیتر و خبر» اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری کودک و نوجوانِ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در بخش «سرمقاله، مقاله و یادداشت» به ترتیب ۳۱۷، ۲۲۶و ۵۱۵ اثر به بخش داوری دوازدهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان راه یافت و در دو بخش کودک و نوجوان مورد بررسی قرار گرفت.

نامزدهای سرمقاله عبارتند از؛ در گروه نوجوان: حبیب یوسف زاده با اثر «ماه غریب» و حسین فتاحی با اثر «خوشبخت ترین گل دنیا» از نشریه «کیهان بچه ها» و حبیب یوسف زاده با اثر «یک لیوان تصمیم خنک» از نشریه «رشد جوان»؛  و در گروه کودک: شهرام شفیعی با اثر «از گل بیاموزیم» از «رشد دانش آموز»، مرجان فولادوند با اثر «یه کمی دیوانه بازی!!» از «همشهری بچه ها» و زهره پریرخ با اثر «سلام» از نشریه «کوشش».

نامزدهای مقاله عبارتند از؛ در گروه نوجوان: مهدیس حسینی با اثر «فرار از امن ترین جای دنیا» و پروانه پارسا با اثر «حاشیه های یک تور مسافرتی» از نشریه «سلام بچه ها» و سارا فرهمند با اثر «وجدان های عصبانی» از نشریه «نیمکت شاگردها»؛ و در گروه کودک: مرتضی دانشمند با اثر «به این ها نزدیک نشوید» و طاهره ایبد با اثر «دلقک دریایی» از نشریه «پوپک»، اعظم اسلامی و شایان بهنوا با اثر مشترک «من ربات هستم از نشریه «رشد دانش آموز» و زهره پریرخ با اثر «غدیر خم» از نشریه «کوشش».

نامزدهای یادداشت عبارتند از؛ در گروه نوجوان: بهناز ضرابی زاده با اثر «دستم بگرفت و پا به پا برد» از «کیهان بچه ها»، یاسمن رضاییان با اثر «باید آماده سفر باشی» از «دوچرخه»، محمدرضا بایرامی با اثر «مثل مهی که کم کم انبوه می شود» از «کیهان بچه ها»، و در گروه کودک: زهرا سارانی با اثر «بسیج مدرسه عشق است» از نشریه «کودک مسلمان بلوچ»، علیرضا متولی با اثر «دوست خوب» از «رشد نوآموز» و محمد رضا با اثر «دروغ گفتن» از نشریه «امیدان».

همچنین در بخش «تیتر و خبر» به ترتیب ۱۵۴۲و ۱۴۶۵ اثر مورد داوری قرار گرفت.

نامزدهای بخش تیتر عبارتند از: «من ژست می گیرم تو عکس بگیر» اثر نوشین بابازاده و «دختری که با یک پا به سمت موفقیت می دود» اثر بهاره جلالوند از نشریه «همشهری بچه ها»، «من یک پدربزرگ دوازده ساله ام!» اثر نیلوفر نیک بنیاد از نشریه «کوله پشتی»، «آقای کلاه قرمزی، پسرخاله باش» اثر میثم اکبرزاده از نشریه «پیشگامان» و «حکایت همچنان چاقی» اثر عباس ترین از نشریه «دوچرخه».

نامزدهای بخش خبر عبارتند از: «معلم فداکار» اثر جواد مهجور از نشریه «پوپک»، «انیشتن و فراتر از آن» اثر نسترن فتحی از نشریه «کوله پشتی»، «دیوار ۴۷، دیواری برای فرشته ها» از فریبا خانی و «این نوجوان، برنده نوبل» از آیدا ابوترابی هر دو از نشریه «دوچرخه» و بالاخره «پادشاهی که با اسکایپ مملکت داری می کند» اثر زهرا زارعی سمنگان از نشریه «انتظار نوجوانان».

گفتنی است دبیرخانه دوازدهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان با انتشار فراخوان در سال ۹۴ از فعالان مطبوعات کودک و نوجوان  دعوت کرد تا با آثار منتشر شده خود در سال های ۹۲ و ۹۳ در این جشنواره شرکت کنند البته منوط به اینکه در زمان تولید اثرشان حداکثر ۱۸ ساله بوده باشند.

همچنین باید گفت که آثار این جشنواره با نگاه ویژه به محیط زیست و  در ۱۰ بخش؛ «تیتر و خبر»، «سرمقاله، مقاله و یادداشت»، «گفت و گو»، «گزارش»، «داستان»، «شعر»، «عکس»، «گرافیک مطبوعات»، «آثار مخاطبان» و «انتخاب نشریه برتر از نگاه مخاطبان» مورد ارزیابی داوران قرار گرفته است.

برگزیدگان دوازدهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان ۲۸ تیر ۹۵ طی مراسمی معرفی خواهند شد.