جشنواره نوجوان

دوازدهمین نمایشگاه ملی کودک و نوجوان شیراز

تعامل والدین و فرزندان
با توجه به حساسیت و اهمیت دوران کودکی و نوجوانی، برگزاری و اجرای برنامه های گوناگون علمی و فرهنگی و حتی سرگرم کننده برای این گروه سنی از جایگاه ویژه ای برخوردار است که خوشبختانه در سال های اخیر به این گروه های سنی بیش از گذشته توجه می شود اما همچنان نیاز به برنامه ریزی های کارشناسانه و اساسی وجود دارد.
نمایشگاه ملی کودک و نوجوان سال ۹۵، مهمان شیراز است. برپایی این نمایشگاه و دیگر برنامه های حوزه کودک و نوجوان در شهرهای مختلف نکته ای است که نباید از نظر دور داشت؛ چراکه چنین برنامه هایی فرصت را برای بهره مندی کودکان و نوجوانان شهرهای مختلف فراهم می کند.
از مزایای این نمایشگاه می توان به حضور والدین در کنار کودکان و نوجوانان اشاره کرد که باعث تعامل بین نسل ها می شود. ارزش این موضوع از آنجاست که امروزه شاهد فاصله فکری و عملکردی نسل والدین با فرزندان هستیم به طوری که زبان مشترک میان آنها روز به روز محدودتر می شود. هرچند یک نمایشگاه و برنامه چندروزه این خلأ را پر نمی کند اما اگر چنین فضاهایی به بهانه های مختلف و حتی با امکانات نه چندان زیاد، در طول سال برپا شود، مطمئنا بی تأثیر نخواهد بود.
برپایی چنین نمایشگاه هایی این امکان را فراهم می کند تا کودکان و نوجوانان امروز که ساعت های طولانی در فضاهای مجازی به سر می برند و شاهد آسیب های روحی و جسمی آنها هستیم، دست کم زمانی را در دنیای واقعی و کنار همسالان تجربه کنند. اگر دست اندرکاران نیازهای ویژه این گروه های سنی حساس را به خوب بررسی کرده و در راستای آن برنامه ریزی کنند بی شک با جذابیت بیشتر باعث حضور و مشارکت آنها در چنین برنامه هایی می شوند.
این نمایشگاه در قالب ۱۵۰ غرفه و تولید شرکت های مختلف برگزار می شود. مشاوره به کودکان و نوجوانان، طراحی، نقاشی، سرگرمی و بازی های فکری نظیر دومینو و آموزش زبان انگلیسی از بخش های مختلف آن است.
دوازدهمین نمایشگاه ملی کودکان و نوجوانان از ساعت ۱۷ تا ۲۲ روز ۱۷ مرداد ۹۵ برپا خواهد بود.

لیلا امیرخانی