گوشی همراه

راهنمای دیجیتالی مجله اینترنتی شهر نوجوان (بیت ۴ از بایت ۱)

چگونه تلفن همراه دلخواه خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم- سیستم عامل)

در قسمت اول برای انتخاب یک تلفن همراه مناسب، به برند و کارخانه سازنده اشاره شد. در این قسمت به سیستم عامل های موجود در تلفن های همراه و برخی از ویژگی های آنها اشاره می کنیم.

۲- سیستم عامل تلفن همراه

سیستم عامل، در واقع نرم افزاری است که مدیریت منابع سخت افزاری (مانند CPU، حافظه و دستگاه های ورودی و خروجی) دستگاه دیجیتالی را به عهده داشته و ارتباط بین کاربر و سخت افزار را فراهم کرده همچنین محیطی را مهیا می کند تا سایر برنامه های کاربردی بتوانند با کاربر و سایر منابع سخت افزاری و نرم افزاری دیگر ارتباط برقرار کنند. همان طور که برای رایانه ها، سیستم عامل های مختلفی مانند ویندوز XP، ویندوز ۷  و ویندوز ۱۰ توسط شرکت مایکروسافت طراحی و تولید شده اند، سیستم عامل های مختلفی نیز برای گوشی های تلفن همراه و تبلت ها نیز طراحی و تولید شده است. نکته مهم این است که همه سخت افزارها با همه سیستم عامل ها کار نمی کند و همخوانی ندارد، بنابراین نمی توان روی گوشی های شرکت اپل، ویندوز نصب کرد.

سیستم عامل موبایل

سیستم عامل های مختلفی که برای تلفن های همراه هوشمند استفاده می شوند شامل اندروید، iOS، ویندوز فون، بلک بری، سیمبین، بادا و … است.

شکل زیر میزان استفاده از سیستم عامل های مختلف در دنیا را در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد.

سیستم عامل موبایل

همان طور که مشاهده می کنید، سیستم عامل اندروید بیش از سایر سیستم عامل ها (۸۴٫۱%) در تلفن های همراه و تبلت ها نصب شده است و بعد از آن سیستم عامل iOS که مربوط به تلفن های همراه (iPhone) و تبلت های (iPad) شرکت اپل است، قرار دارد.

سیستم عامل اندروید توسط شرکت گوگل طراحی و توسعه داده شده است. این سیستم عامل متن باز بوده و نرم افزارهای مرتبط با آن در Google Play Store  آماده دانلود و نصب است. شرکت های زیادی از جمله  سامسونگ و HTC این سیستم عامل را برای گوشی ها و تبلت های خود سفارشی کرده اند.

سیستم عامل بلک بری روی گوشی های شرکت بلک بری نصب شده اند اما شرکت بلک بری روی برخی از محصولات خود سیستم عامل اندروید را نیز نصب کرده است.

iOS سیستم عامل مربوط به محصولات شرکت اپل بوده و کاربران آن می توانند از سرویس جذاب iTunes استفاده کنند همچنین نرم افزارهای آن در محیط App Store قرار دارند.

ویندوز فون که بعد از شکست ویندوز موبایل وارد بازار شده غالبا روی گوشی های شرکت مایکروسافت نصب شده اند و دارای ویژگی های منحصر به فردی است که بیشتر کاربران ویندوزی با آن آشنا هستند.

در قسمت های بعدی به بررسی ویژگی های داخلی و سخت افزار این گوشی ها می پردازیم.

منابع:
www.digitaltrends.com/buying-guides/cell-phone-buying-guide
www.gsmarena.com
https://www.statista.com/statistics/266136/global-market-share-held-by-smartphone-operating-systems
http://www.gartner.com/newsroom/id/3323017

مهندس رشید