گوشی همراه

راهنمای دیجیتالی مجله اینترنتی شهر نوجوان (بیت ۵ از بایت ۱)

چگونه تلفن همراه دلخواه خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت سوم- صفحه نمایش)

در قسمت دوم برای انتخاب یک تلفن همراه مناسب، به سیستم عامل آن اشاره کردیم. در این قسمت به بررسی ویژگی های داخلی و سخت افزار این گوشی ها اشاره می کنیم.

۳- صفحه نمایش تلفن همراه

یکی از مشخصات یک گوشی تلفن همراه که برای کاربران بسیار مهم است و همواره دارندگان یک گوشی به آن توجه می کنند، کیفیت و درخشانی صفحه نمایش و قابلیت لمس آن است.

وضوح تصویر یا رزولوشن به توانایی نمایش یا تشخیص تعداد پیکسل در واحد سطح اطلاق می شود. هر چه تعداد این پیکسل ها در یک صفحه نمایش بیشتر باشد، وضوح تصویر بهتر است و صفحه نمایش از کیفیت بالاتری برخوردار است. به طور نمونه کیفیت HD دارای ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل و FullHD دارای ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل در سطح است. تراکم پیکسل نیز که به ppi معروف است، تعداد پیکسل در واحد اینچ است. هرچه مقدار ppi بیشتر باشد، کیفیت و وضوح تصویر بیشتر است.

صفحه نمایش گوشی همراه

گوشی های تلفن همراه از تکنولوژی های مختلفی برای صفحه نمایش خود بهره می برند. برخی از تکنولوژی ها  TFT LCDو IPS LCD ،  OLED ، AMOLEDو  Super AMOLED است. در اینجا به بررسی پرکاربردترین تکنولوژی ها در صفحه نمایش گوشی تلفن همراه هوشمند می پردازیم:

صفحه نمایش  TFT LCD

TFT مخفف Thin Film Transistor است. TFT LCD معمول‌ترین نوع صفحه نمایش در بین گوشی‌ها و تبلت‌های امروزی است. این نوع از صفحه نمایش‌ها به نسبت تکنولوژی‌های قبل از خود، کیفیت تصویر بهتر و وضوح بالاتری را ارائه می‌کنند. نقاط ضعف این تکنولوژی در محدودیت زاویه دید و خوانایی پایین در زیر نور مستقیم خورشید است. صفحه نمایش‌های TFT‌ نسبتا انرژی بیشتری را مصرف می‌کنند باتری گوشی را سریعتر مصرف می کنند، ولی به دلیل هزینه‌ پایین ساخت، در گوشی‌های ارزان قیمت و رده‌ پایین بیشتر به چشم می‌خورند.

TFT نوعی صفحه نمایش LCD است که با یک غشای بسیار نازک ترانزیستور تجهیز شده است. این لایه  نازک ترانزیستور، در آدرس دهی و کنتراست بالاتر برای هر پیکسل در نظر گرفته شده تا در نهایت تصویر را با وضوح بالاتری ارائه دهد.

صفحه نمایش گوشی همراه

صفحه نمایش  IPS LCD

IPS مخفف In-Place Switching است. اگر بخواهیم صفحه نمایش TFT و IPS را مقایسه کنیم، صفحه نمایش‌های IPS دارای زاویه دیدِ بهتر و مصرف انرژی پایین‌تری هستند. ولی هزینه‌ ساخت آنها نسبت به صفحه نمایش‌های TFT بالاتر است و به همین دلیل بیشتر در تلفن‌های هوشمند رده بالاتر به کار می روند. برای مثال، صفحه نمایش آیفون ۴ با وضوح ۶۴۰×۹۶۰ پیکسل از نوع IPS بوده که در مقایسه با رقبای هم دوره خود کیفیت خارق العاده‌ای ارائه می‌کرد. اپل، LG و HTC در گوشی های خود از تکنولوژی IPS LCD استفاده می کنند.

در تکنولوژی IPS LCD پیکسل‌ها خود قادر به تولید نور نیستند، در نتیجه به دلیل استفاده از یک منبع نور در پشت تمام پیکسل‌ها، تا زمانی که صفحه نمایش روشن باشد حتی پیکسل‌هایی که سیاه مطلق را نمایش می‌دهند تا حدی دارای نور پس‌زمینه هستند.

صفحه نمایش گوشی همراه

صفحه نمایش OLED

OLED  مخفف Organic Light Emitting Diode است. این تکنولوژی  نسبت به دیگر تکنولوژی‌های صفحه نمایش جدیدتر و اخیرا استفاده از آن همه گیر شده است. صفحه نمایش‌های OLED نسبت به صفحه نمایش‌های LCD مزایای بسیاری دارند. رنگ استثنایی، سرعت واکنش بسیار بالا، زاویه دید بازتر، روشنایی بالاتر و وزن و ضخامت بسیار پایین‌تر از جمله برتری‌های این نوع صفحه نمایش‌ها محسوب می‌شوند.

در تکنولوژی OLED یک لایه از ماده‌ ارگانیکی (پایه کربن) بین دو صفحه‌ رسانا (آند و کاتد) ساندویچ می‌شود و بین دو صفحه‌ نازک شیشه‌ای قرار می گیرند. وقتی که جریان از دو صفحه‌ رسانا عبور می‌کند، نوری الکترو لومینسنتی توسط ماده‌ پایه کربن بین دو صفحه رسانا ساطع می‌شود. روشنایی و رنگ نور ساطع شده با تغییر پالس الکتریکی قابل تغییر است.

صفحه نمایش AMOLED

AMOLED  مخفف  Active-Matrix Organic Light Emitting Diode است. این تکنولوژی مزایای اصلی تکنولوژی OLED‌ را دارد با این تفاوت که مصرف انرژی پایین‌تر و زمان واکنش بالاتری دارد. مصرف انرژی پایین باعث شده است در تلفن‌های هوشمند هرچه بیشتر از این نوع صفحه نمایش‌ها استفاده شود. صفحه نمایش Super AMOLEDکه توسط کمپانی سامسونگ توسعه داده شده، نسخه پیشرفته‌تر تکنولوژی صفحه نمایش AMOLED است. قسمت  لمسی خازنی صفحه نمایش در این تکنولوژی با نمایشگر آن ادغام شده  و نسخه نازکتر  آن را فراهم کرده است. این صفحه نمایش‌ها تقریبا نازکترین صفحه نمایش‌های لمسی موجود در بازار هستند و اغلب در تلفن‌های هوشمند پرچمدار سازندگان و مخصوصا در صفحه نمایش‌های گوشی‌های سامسونگ استفاده می‌شوند.

صفحه نمایش گوشی همراه

مهمترین تفاوت AMOLED نسبت به IPS LCD این است که در این تکنولوژی جدید دیگر خبری از نور پس‌زمینه نیست و از آنجا که خود پیکسل‌ها نور تولید می‌کنند امکان روشن و خاموش کردن پیکسل‌ها به‌صورت مجزا از هم وجود دارد.

منابع:

www.digitaltrends.com/buying-guides/cell-phone-buying-guide

www.gsmarena.com

https://www.androidpit.com/smartphone-displays-explained

https://www.digikala.com/mag

http://www.zanbil.ir/article/23

http://tabletphone.ir

مهندس رشید