ربات به اندازه سلول خون

ربات به اندازه سلول خون

یک تیم بین المللی ازمحققان موفق به ساخت میکرورباتی شده‌اند که از جلبک میکروسکوپی و ذرات مغناطیسی زیست‌سازگار بی‌خطر پوشیده شده است. این ربات به راحتی درون مایعات بدن حرکت می‌کند و قادر به دسترسی به اندام دور از دسترس است.

این ربات به اندازه یک سلول خون است و با استفاده از نیروی مغناطیسی هدایت می‌شود. ربات را پوششی از جنس جلبک و ذرات مغناطیسی بی‌خطر و سازگار با محیط زیست فراگرفته است. زمانی که ربات در بافتی نزدیک به سطح پوست باشد، به دلیل خاصیت نوردهی طبیعی جلبک، قابل تصویربرداری و ردگیری است و زمانی که به بافت عمیق نفوذ می‌کند، با استفاده از MRI می‌توان آن را ردگیری کرد.
معمولا هنگام شروع بیماری، محیط شیمیایی بافت تغییر می‌کند. این ربات با بررسی تغییرات بافت می‌تواند بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد. ضخامت ربات با توجه به بافتی که هدف آن است تغییر می‌کند تا پس از انجام ماموریت،‌ عملکرد آن متوقف و در محیط بدون هیچ صدمه ای به بدن تجزیه شود. این ربات به گونه‌ای طراحی شده است که در زمان تجزیه، جلبک‌ها ترکیباتی ترشح می‌کنند که سلول های سرطانی را بدون کوچکترین آسیب به سلول های سالم، از بین می‌برند.
آزمایش‌های اولیه این ربات در مدل‌های حیوانی موفقیت‌آمیز گزارش شده و هدف آن علاوه بر تشخیص، دارورسانی به بافت‌های عمیق و حساس است.
نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه‌های ادینبورگ، منچستر و دانشگاه چینی هنگ کنگ صورت گرفته، در نشریه Science Robotics منتشر شده است.

منبع:

http://www.irna.ir/fa/News/82740421