ربات آتش نشان

ربات آتش نشان

محققان انستیتوی فنی IIT ایتالیا نسخه جدیدی از ربات انسان‌نمای WALK-MAN را که به منظور حمایت از آتش‌نشان‌ها طراحی و ساخته شده است، با موفقیت آزمایش کردند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این ربات به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی در اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز و نمونه اولیه ربات در سال ۲۰۱۵ تکمیل شد.
این ربات که توسط یک اپراتور از راه دور کنترل می‌شود، به‌گونه‌ای طراحی شده که قادر است به ساختمان وارد شده، آتش را بیابد و آن را با استفاده از کپسول آتش‌نشانی، خاموش کند.

ربات آتش نشان

در سر این ربات، اسکنرهای سه‌بعدی لیزری و چند میکروفون تعبیه شده است که اطلاعات به دست آمده را به همراه تصاویر برای اپراتور ارسال می‌کنند.
برای کنترل این ربات از ۳۲ قطعه موتور و مدار و چهار حسگر نیرو و گشتاور که در دست‌ها و پاهای ربات نصب شده‌اند و همچنین دو شتاب‌سنج که برای حفظ تعادل آن کاربرد دارند، استفاده می‌شود. این ربات ۱۸۵ سانتی‌متر قد دارد و وزن آن ۱۰۲ کیلوگرم است. این ربات با هربار شارژ قادر است حدود دو ساعت فعالیت کند.
در آخرین آزمایشی که انجام شد،‌ این ربات توانست وارد یک اتاق شده و دریچه‌ای را که از آن گاز نشت می‌کرد، پیداکند و پس از پاکسازی اطراف آن از زباله‌ها، با استفاده از یک کپسول آتش‌نشانی، آتش را خاموش کند.

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82842907