روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها (۲)

آنچه رنگ ها به ما می دهند

در قسمت پیش از تاثیرات رنگ های؛ سفید، سیاه، قرمز، آبی و سبز گفتیم و در این بخش تاثیر چند رنگ دیگر را می آوریم. توجه داشته باشید همه این تاثیرات نسبی است و در شرایط گوناگون روحی، جسمی و … تغییر می کند. جذابیت رنگ ها از شخصی به شخصی متفاوت بوده و در حقیقت هیچ رنگی ذاتا زیباتر یا زشت تر از دیگر رنگ ها نیست بلکه این گرایش و سلیقه ماست که رنگ ها را با این صفات معرفی می کند.

روانشناسی رنگ ها

همه رنگ ها زیبا و باشکوه و ستودنی هستند و اگر بجا از آنها استفاده کنیم قطعا جذاب تر خواهند بود. با کمی توجه می بینیم که خداوند عزیز نیز تابلو طبیعت را با حکمت، رنگ آمیزی کرده است. اگر لحظه ای به سیاهی سکوت بخش شب و رنگ و روشنایی ملایم مهتاب اندیشه کنید خودتان متوجه حکمت خداوند خواهید شد. پس هر چه بیشتر درباره رنگ ها بدانیم تا هنرمندانه تر آنها را به کار ببریم.

۶- زرد

 رنگ زرد نماد شادی است. همچنین گرما را القا می کند. زرد نور را بسیار منعکس می کند و بیشتر از دیگر رنگ ها چشم را خسته می کند، بنابراین استفاده از این رنگ به عنوان پس زمینه کاغذ یا نمایشگر رایانه می تواند باعث چشم درد شود و حتی در شرایط خاص بینایی را تهدید کند. زرد گاهی حس رنجیدگی و خشم را ایجاد می کند.

روانشناسی رنگ ها

هرچند رنگ زرد در گروه رنگ های شاد قرار می گیرد اما جالب است که حضور در محیط زردرنگ، هیجان را کاهش می دهد! و جالب تر اینکه بچه ها در اتاق زردرنگ بیشتر گریه می کنند. زرد سوخت و ساز بدن را افزایش  می دهد. همچنین این رنگ بیش از سایر رنگ ها جلب توجه می کند. نکته دیگر اینکه در برخی قومیت ها استفاده از این رنگ ناخوشایند است. به هر حال با ترکیب این رنگ می توان محیط یا پوشش دلنشین و زیبایی خلق کرد.

۷- ارغوانی

نماد وفاداری و ثروت و گاه نیز نشانگر عقل و معنویت است. این رنگ در طبیعت کمتر از سایر رنگ ها دیده می شود و شاید به همین دلیل غیرعادی و مصنوعی بودن را القا می کند.

روانشناسی رنگ ها

مردم هم کمتر از این رنگ در محیط خود و حتی در پوشش استفاده می کنند در حالی که اگر بجا و با ترکیب درست و در کنار دیگر رنگ ها به کار برود حس شکوه و وقار را القا می کند و به هر حال تاثیرات خاص خود را دارد.

۸- قهوه ای

نماد زمینی بودن است. قهوه ای رنگی طبیعی و برانگیزاننده قدرت و اطمینان است. همچنین حس غم و انزوا را القا می کند. طبیعی بودن این رنگ، گرما، محبت، آسایش و امنیت را به فضا می بخشد. جالب است که این رنگ در کنار طبیعی بودن گاه حس تفاوت و پیچیدگی را می رساند.

روانشناسی رنگ ها

قهوه ای رنگ چوب است و چوب یکی از اجزای زیبای طبیعت، بنابراین عجیب نیست که با استفاده از رنگ قهوه ای محیط صمیمی و حس آسایش ایجاد شود به ویژه استفاده از چوب قهوه ای حس حضور در طبیعت را به ارمغان می آورد.

۹- نارنجی

نماد انرژی است. از ترکیب زرد و قرمز به دست می آید و طبیعی است که به نسبت ترکیب خاصیت هر دو رنگ زرد و قرمز را همزمان دارد. برای مثال هم احساس گرما، شور و شوق قرمز را ایجاد می کند و هم مانند زرد جلب توجه می کند البته با شدت کمتر از زرد. طیفی از نارنجی با یادآوری آتش ما را گرم می کند.

روانشناسی رنگ ها

استفاده از این رنگ در کنار رنگ های سرد و آرام به ویژه آبی ترکیبی بسیار زیبا و بی نظیر است و محیطی متعادل ایجاد می کند. در استفاده از این رنگ انرژی بخش نترسید اما یادتان باشد به اندازه و بجا باشد.

۱۰- صورتی

یا همان قرمز کمرنگ، می تواند یادآور عشق باشد البته نه عشق آتشین زیرا اثر آرام بخشی این رنگ ملایم از شدت آن می کاهد. گاهی در ورزشگاه ها رختکن تیم حریف را صورتی می کنند تا آنها کم انرژی و منفعل شوند.

روانشناسی رنگ ها

البته آرام بخشی صورتی کوتاه مدت بوده و عمیق نیست. کاربرد این رنگ به تنهایی به عنوان پوشش کسالت آور و یکنواخت است اما ترکیب آن با رنگ های دیگر می تواند جالب و چشم نواز باشد.

منبع: سایت روان یار

 باران امیرخانی