روز عصای سفید

روز جهانی نابینایان

روز ۲۴ مهرماه برابر با ۱۵ اکتبر به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید، نامگذاری شده است.
عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان از قرن‌ها پیش به کار می رفته است، ولی استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد.
در سال ۱۹۲۱ میلادی یک عکاس اهل شهر بریستول کشور انگلستان با نام جیمز بیگز که در اثر یک سانحه بینایی خود را از دست داد، برای در امان بودن از خطر وسائل نقلیه که در خیابان‌های اطراف محل زندگی وی در حال رفت و آمد بودند، عصایی به رنگ سفید را به دست گرفت که به راحتی برای همگان قابل دید باشد.
پس از آن، دو تن از محققان‌ آمریکایی توانستند قانونی‌ را در پانزدهمین روز از ماه اکتبر به عنوان قانون عصای سفید به تصویب برسانند و این روز را از سال ۱۹۶۴ میلادی به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری کنند. در این قانون کلیه حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه آمده است.
‌‌‌‌ برخی از این قوانین عبارتند از:
*نابینایان حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند. آنان حق دارند از پیاده روها، خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و وسایل حمل و نقل همگانی، هتل، اماکن عمومی، مراکز تفریحی و مذهبی استفاده کنند.
*رانندگان وسایل نقلیه به مراعات کامل نابینایانی که هنگام عبور و مرور از عصای سفید استفاده می‌کنند، موظف هستند.
*دولت موظف است که نابینایان را به مشارکت در امور دولتی تشویق کند تا آنان به کار مشغول شوند.
نابینایان توانمند و با استعداد جهان و کشور عزیزمان، ایران سال هاست که این روز را گرامی می دارند و می کوشند در این روز جامعه را با قابلیت های خودشان در زمینه های علمی، هنری، ورزشی و فرهنگی آشنا و توجه جامعه را به رفع نیازهای خویش جلب کنند.

منابع:

روزنامه همشهری
دانشنامه ویکی پدیا

فریده گودرزی