روز معلم- شهر نوجوان

روز معلم

تاریخچه روز معلم در ایران و جهان
روز ۵ اکتبر سال ۱۹۹۴ میلادی برابر با ۱۳ مهر به پیشنهاد سازمان یونسکو روز جهانی معلم نامگذاری شد. با این حال در بسیاری از کشورهای جهان روز دیگری را به عنوان روز معلم جشن می گیرند و در هر کشوری این روز را بر اساس دلایلی انتخاب و نامگذاری کرده اند.
در ایران قبل از انقلاب اسلامی به پیشنهاد خود معلمان روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ روز معلم نام گرفت. این نامگذاری به دلیل کشته شدن معلمی به نام ابوالحسن خانعلی بود که در تجمع و اعتراض آن روز در میدان بهارستان به دست ماموران رژیم شاهنشاهی کشته شد.
پس از انقلاب اسلامی درست زمانی که مسولان نظام در حال تلاش برای برقراری نظم و امنیت در کشور بودند، منافقان بیکار نمانده و دست به ترور و به شهادت رساندن مسولان نظام زدند تا بدین طریق به انقلاب و نظام ضربه بزنند؛ گروه منافقان در روز ۱۲ اردیبهشت استاد مطهری را به شهادت رساندند که به دستور امام خمینی (ره) این روز دوباره روز معلم نام گرفت.
در ایالات متحده آمریکا اولین سه شنبه از هفته اول ماه مه را تا یک هفته، جشن می گیرند. این مراسم توسط رایان کراک معلم ویسکانس در سال ۱۹۹۴ برگزار شد.
جالب است بدانیم که در فرانسه روز معلم وجود ندارد!
مردم روسیه و آذربایجان و افغانستان روز ۵ اکتبر را روز معلم می دانند و جشن می گیرند و هدایایی به معلم های خود می دهند.
در آلبانی روز ۷ مارس را که روز تاسیس اولین مدرسه سکولاری در سال ۱۸۸۷ است، جشن می گیرند.
در چین ۱۰ سپتامبر روز معلم است که علاوه بر هدیه دادن به معلم های خود، به دیدار آنها نیز می روند.
در برزیل ۱۵ اکتبر سال ۱۹۹۳ که اولین مدرسه ابتدایی ساخته شد، روز معلم نام گرفت.

این روزها شاید به ظاهر خیلی مهم نباشد ولی مهم این است که روزی را به کسانی اختصاص داده ایم که سعی کرده اند با تمام وجود نجات بخش ما از ظلمت جهل و نادانی باشند.
پس ای معلم تو را به وسعت نامت سپاس می گویم؛
همان نامی که چهار حرف بیشتر ندارد؛
اما شکوه آن برابر با وسعت تاریخ بشر است.
«یاد همه معلمان تاریخ و جهان گرامی باد»

منبع: مجله اینترنتی برترین ها

شهره کلایی