سبک ترین ماهواره جهان

ساخت سبک ترین ماهواره جهان به دست نوجوان هندی

یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است. این ماهواره که KalamSat‌ نام دارد و وزن آن مجموعا به ۶۴ گرم می‌رسد، با استفاده از فیبرکربن و فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شده است و جایزه مسابقه Cubes in Space را به خود اختصاص داده است.

سبک ترین ماهواره جهان

پرواز فضایی این ماهواره به صورت زیرمداری به مدت ۴ ساعت خواهد بود که برای ۱۲ دقیقه در محیط میکرو گرانش زمین عمل خواهد کرد.

پرواز زیرمداری (Sub-orbital spaceflight)، به آن دسته از پروازهای فضایی گفته می‌شود که در آنها؛ با آنکه سفینه فضایی (یا موشک) به فضای بیرونی جو می‌رسد، اما مسیر پرواز آن، با ورود دوباره به جو یا آن سطح گرانشی (مثلاً سطح زمین) که از آن راه‌اندازی شده، متمایل می‌شود به طوری‌که آن موشک یا جسمِ در حال پرواز یک دور مداریِ کامل را نمی‌پیماید و به زمین باز می گردد.

ریفات شاروک و همکاران او این ماهواره را از ابتدا طراحی کرده‌اند و برای ساخت آن از یک کامپیوتر درونی کوچک و هشت حسگر سرعت، دَوَران و میدان مغناطیسی استفاده کردند. اما چالش اصلی کار طراحی یک ماهواره کوچک با قابلیت بقا در فضا بود که تنها ۶۴ گرم وزن داشته و داخل یک مکعب ۴ متری جا شود. قرار است این ماهواره کوچک در ماه ژوئن توسط ناسا به فضا پرتاب شود.

ریفات ساکن یک شهر کوچک در منطقه Tami Nadu است و در سن پانزده سالگی نیز توانسته بود در مسابقه ای، یک بالن هواشناسی هلیومی بسازد.
مسابقه Cubes in Space برنامه‌ای است که در آن دانش‌آموزان ۱۱ تا ۱۸ ساله از سراسر جهان فرصت شرکت در یک رقابت دوستانه به‌منظور ساخت ماهواره‌ای با ابعاد ۴۰ میلیمتر را که توسط ناسا به فضا پرتاب می‌شود، به دست می‌آورند.

سبک ترین ماهواره جهان

منابع:

http://www.telegraph.co.uk/science/2017/05/17/teen-builds-lightest-ever-satellite-launched-nasa-next-month/

https://fa.wikipedia.org/wiki/پرواز_زیر_مداری

http://www.irna.ir/fa/News/82534706/

http://www.cubesinspace.com/

مهندس رشید