سه گانه پویا، نهال، امید

     اخیرا اقداماتی را شاهدیم که از توجه به گروه های سنی مختلف حکایت می کند. برای مثال می توان به برپایی بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوان در مهر ۹۴  به میزبانی شهر همدان اشاره کرد؛ هر چند این جشنواره نوپاست اما به هر حال آغاز خوبی است.

در این راستا همچنین می توان به عملکرد و سیاست های دانش و پرورش مدارانه رسانه ملی در سال های اخیر اشاره کرد، به این ترتیب که توجه ویژه به گروه های سنی مختلف در ساخت و پخش برنامه های سازمان دیده می شود بخصوص پس از افتتاح شبکه پویا ویژه گروه خردسال و کودک گویا تاثیر برنامه سازی تخصصی بیشتر از گذشته نظر کارشناسان و دست اندرکاران را به خود جلب کرد تا به اینجا که ۳۰ فروردین ۹۵ همزمان با سالروز ولادت امام جواد (ع) کانال های پویا ویژه خردسالان و نهال ویژه کودکان  به طور رسمی افتتاح شد. همچنین در این مراسم مدیر رسانه ملی، محمد سرافراز از راه اندازی کانال ویژه نوجوانان با عنوان «امید» خبر داد. وی گفت پخش آزمایشی کانال امید با برنامه های ویژه نوجوانان، به زودی آغاز خواهد شد. این در حالی است که تا امروز گروه نوجوان در شبکه های گوناگون و میان برنامه های مختلف اغلب مورد غفلت قرار گرفته و نوجوانان با توجه به شرایط سنی، بیش از برنامه کودک به برنامه های گروه بزرگسالان گرایش دارند و واضح است که این برنامه ها نه نوجوان را راضی می کند و نه مناسب شرایط سنی و اجتماعی اوست.

pooya2

     یکی از اهداف و سیاست های قابل تقدیر و هوشمندانه دست اندرکاران رسانه ملی توجه ویژه به محتوا و موضوع برنامه های کانال های سه گانه پویا، نهال و امید است. حرکت به سوی برنامه های بومیِ متناسب با الگوهای فرهنگ ایرانی قطعا در پرورش و آموزش قشر کودک و نوجوان تاثیر بسیار می گذارد و در سال های آینده که همین گروه در جایگاه بزرگسال اداره کشور را در دست خواهند گرفت بسیار جلوه می کند.

     اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند و از نظر، تجربه و مهارت کارشناسان و اهل فن در این زمینه غفلت نشود بی شک گامی بزرگ است در پیشرفت فرهنگی جامعه که زیربنای رشد در دیگر زمینه ها به شمار می آید.