خط بریل

لوئی بریل و خط بریل

لوئی بریل در سال ۱۸۰۹ در فرانسه متولد شد. وی در اوایل کودکی یعنی در سن ۳ سالگی بینایی خود را از دست داد. در سال ۱۸۱۸ به همراه دوستان خود موسسه ملی نابینایان جوان پاریس را در این شهر دائر کرد.
در همین زمان بود که بریل به واسطه توانایی‌هایش در موسیقی و علم مشهور و یکی از بهترین نوازندگان ویولون و ارگ در پاریس شد. وقتی به ۱۰ سالگی رسید، یک بورس تحصیلی از “موسسه سلطنتی نابینایان پاریس” راه جدیدی را به روی او گشود. در کتابخانه موسسه ۱۴ جلد کتاب بزرگ با الفبای برجسته چاپ شده بود که لویی آن را مطالعه کرد.
در سال ۱۸۲۱ کهنه سربازی به نام شارل باربیه از مدرسه دیدن کرد. باربیه خطی را به نام “شب نویسی” با ۱۲ نقطه برجسته اختراع کرده بود که در رد و بدل کردن اطلاعاتِ جنگ کاربرد داشت.
بریل این خط را تغییر داد تا استفاده از آن آسان تر باشد. سیستم بریل شامل شش نقطه برجسته در قالب دو ستون سه نقطه ای است که با وسایلی مثل” لوح” و” قلم” یا ماشین تایپ” پرکینز” روی مقوای نازک حک می شود تا نابینایان از طریق لمس آن بتوانند بخوانند. این روش تا به امروز با موفقیت همراه بوده و در بسیاری از کشورهای جهان استفاده می‌شود. بریل در سال ۱۸۲۶ شروع به آموزش نابینایان کرد.
لویی در سال ۱۸۳۷ علامت های دیگری را در زمینه موسیقی و ریاضیات به خط خود افزود و بعد از مرگ لویی هنگامی که یک گروه انگلیسی در سال ۱۸۶۸ از موسسه بازدید می کردند، ابتکار لویی را کشف و ترویج دادند و در نتیجه این خط به نام خط بریل نامگذاری شد.
منبع: دانشنامه ویکی پدیا

فریده گودرزی