رباتیک نوجوانان

لیگ رباتیک نوجوانان و حل بحران آب

لیگ رباتیک برای گروه سنی کمتر از ۱۴ سال توسط کمیته رباتیک دانشگاه صنعتی امیر کبیر با محوریت حل بحران آب برگزار می شود

به گزارش گروه علمی ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دبیر مسابقات رباتیک دانشگاه امیرکبیر (فیرا کاپ آزاد ایران) از برگزاری لیگ خلاقیت در رباتیک با محوریت «خلاقیت مناسب ترین عرصه یادگیری» خبر داد و گفت: این رقابت برای دوره سنی کمتر از ۱۴ سال در نظر گرفته شده است.

دکتر سروش صادق نژاد با تاکید بر این که این لیگ در راستای پرورش هوش و خلاقیت کودکان و نوجوانان برگزار می شود، اظهار کرد: هر سال از سوی کمیته فنی این لیگ موضوعی مطرح می شود که شرکت کنندگان باید ایده ها و ساخته های خود را در راستای آن ارائه دهند.
وی موضوع امسال را حل بحران آب شامل کمبود آب، مصرف بی رویه یا آلودگی آن دانست و ادامه داد: این موضوع بعد از بررسی اولیه و اجماع نظر کمیته فنی کمیته رباتیک انتخاب می شوند و هدف آن مطرح کردن یکی از معضلات کشور یا جهان است که باعث می شود دانش آموزان به آن فکر کنند.
وی موضوع آب را یکی از معضلات کنونی کشور و دنیا دانست و یاداور شد: اگر فعالیتی برای بهبود وضعیت آب صورت نگیرد، این معضل در آینده به فاجعه تبدیل خواهد شد.
عضو هیات رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا هدف این لیگ را پرورش نسلی نوآور و خلاق برای جامعه و کشور ذکر کرد و افزود: در این لیگ دانش آموزان با مباحثی از قبیل کار گروهی، مدیریت زمان و بودجه بندی، ارتباطات اجتماعی و توانایی دفاع از طرح و ایده خود آشنا می شوند.
رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روند برگزاری این رقابت ها گفت: دانش آموزان بعد از ارسال مدارک و بررسی و تایید طرح شان توسط کمیته فنی مجوز ورود به مسابقات را دریافت می کنند و در دو مرحله مجزا وارد رقابت می شوند.
وی اضافه کرد: در مرحله اول تیم ها طرح و ربات خود را به بازدیدکنندگان از طریق غرفه هایی که در اختیار آنها قرار داده شده است، ارائه می دهند و بازدیدکنندگان به تیم ها رای خواهند داد.
صادق نژاد با اشاره به فرآیند مرحله دوم این رقابت ها توضیح داد: تیم ها باید به صورت مجزا طرح های خود را به داوران ارائه دهند ضمن آن که به سوالات انها و سایر تیم ها جواب دهند.
وی مهلت ثبت نام اولیه برای شرکت در این لیگ تا ۱۵ دی ماه و زمان مسابقات را از ۱۱ تا ۱۵ اسفندماه ذکر کرد. 
به گفته وی تیم های برگزیده در مراسم اختتامیه مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و به انها جوایز مادی و معنوی اعطا می شود.

منبع:

http://www.irna.ir/fa/News/82769887