روز نابینایان

محمد خزائلی: نابغه نابینا

روز جهانی عصای سفید
۲۴مهر – روز جهانی عصای سفید

محمد خزائلی در سال ۱۲۹۲ در کَرَهرود اراک به دنیا آمد. در ۱۸ ماهگی بر اثر ابتلا به بیماری آبله بینایی اش را از دست داد. در ۷ سالگی به مکتب رفت و ۱۲ ساله بود که قرآن را از حفظ داشت. بالاخره به مدرسه رفت و درس ها را به طور شفاهی یاد گرفت و با کسب رتبه اول، دیپلم ادبی گرفت. او در ۱۳۲۱ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و ابتدا در دبستان و سپس در دبیرستان های اراک به تدریس پرداخت. محمد در سال ۱۳۱۸ ازدواج کرد که ثمره این پیوند ۴ دختر و ۴ پسر بود. در سال ۱۳۲۴ با کسب رتبه اول از دانشکده الهیات لیسانس گرفت، در سال ۱۳۲۵ از دانشکده حقوق و در سال ۱۳۲۹ هم از دانشکده ادبیات لیسانس گرفت.
محمد خزائلی با پشتکار عجیب و هوش و حافظه کم نظیر خود توانست در سال ۱۳۳۲ در رشته ادبیات فارسی و در سال ۱۳۳۶ در رشته حقوق مدرک دکتری بگیرد.

دکتر محمد خزائلی
دکتر محمد خزائلی

او با مطالعات فراوان در زمینه علوم مذهبی، قرآن و ادبیات عرب و تسلط کامل به زبان های عربی، فرانسه و انگلیسی و آشنایی با زبان آلمانی ۳۹ کتاب ارزنده تالیف کرد که هنوز هم در دانشگاه ها و حوزه های علمیه تدریس می شوند.
دکتر خزائلی در سال ۱۳۴۱ در اراک و در سال ۱۳۴۵ در تهران آموزشگاه هایی ویژه نابینایان تاسیس کرد. انتشار مجله “روشندل” در سال ۱۳۴۸ و تاسیس” انجمن هدایت و حمایت نابینایان” و عضویت در انجمن های متعدد بین المللی نابینایان از دیگر فعالیت های اوست.
سرانجام دکتر محمد خزائلی در ۲۲ خرداد ۱۳۵۳ پس از یک هفته اغما در ۶۲ سالگی درگذشت.

فریده گودرزی