قیام مختار

مختارنامه (قیام مختار ثقفی)

آشنایی بسیاری از ما با شخصیت مختار ثقفی به واسطه سریال «مختارنامه» به کارگردانی داود میرباقری است. در منابع بسیاری به شخصیت و قیام مختار پرداخته شده است که البته گاه با نظرات و روایت های ضد و نقیض در مورد این شخصیت رو به رو می شویم اما در مجموع می توان گفت که نگرش تاریخ نسبت به مختار و قیام وی مثبت است. یکی از مشهورترین این آثار کتاب «قیام مختار» سید ابوفاضل رضوی اردکانی است. نویسنده این کتاب با بررسی نقل ها و روایت های مختلف تاریخی سعی کرده است چهره ای حقیقی از این شخصیت به تصویر بکشد. بنا بر روایت کتاب مختارنامه رضوی اردکانی، مختار ثقفی پس از گذشت پنج سال از واقعه کربلا، به خونخواهی امام حسین (ع) و یارانش، علیه یزیدیان قیام کرد. وی به عنوان رهبر چهارمین قیام پس از عاشورا، بسیاری از قاتلان امام حسین (ع) در کربلا را از بین برد. حکومت این شیعه کیّس (لقب مختار است به معنی باهوش) پس از یک سال و اندی متزلزل شد و سرانجام جز نوزده تن از یاران، نزدیکانش وی را تنها گذاشتند و در نهایت امر به دست دو برادر از قبیله بنی خلیفه به شهادت رسید.
ساخت و نمایش سریال فاخر تاریخی ـ مذهبی «مختارنامه» میرباقری مورد توجه و تحسین مخاطبان بسیاری قرار گرفت. البته در این میان برخی نیز این نقد را وارد کردند که چرا این مجموعه موبه مو و نقطه به نقطه مطابق منابع و مستندات تاریخی ساخته نشده است که این ایراد را با نمایشی کردن (دراماتیزه) روایت های مکتوب می توان توجیه کرد زیرا در نهایت چهره و سرگذشت مختار میرباقری و مختار منابع تاریخی شخصیتی مثبت ارزیابی شده است. از سوی دیگر کارگردان به همه این منابع نظر داشته و به هر حال مشاورانی نیز در ساخت مجموعه دست اندرکار بوده اند.
نکته جالب اینکه سریال «مختارنامه» از سوی نوجوانان نیز مورد استقبال قرار گرفت و آنها را با شخصیت های بسیاری آشنا و برخی را به مطالعه تاریخ تشویق کرد.
منابع:
۱ـ موسسه تحقیقات و نشر معارف
۲ـ دانشنامه ویکی پدیا

سارا سعیدی