واناکرای wannacry

مراقب باج افزار واناکرای باشید

باج افزاری به نام «واناکرای» (WannaCry) طی روزهای اخیر حملات گسترده ای را به سیستم های رایانه ای متصل به اینترنت آغاز کرده و تا به امروز بالغ بر ۱۰ هزار سازمان و۲۳۰ هزار فرد مختلف را در بیش از ۱۵۰ کشور جهان آلوده کرده است. اگرچه راهکارهایی موقتی برای کند کردن سرعت انتشار این باج افزار پیشنهاد شده، اما نسخه های جدید این باج افزار در حال گسترش است.

این باج افزار اطلاعات رایانه را رمز می کند و برای باز کردن این فایل ها از قربانیان مبلغ ۳۰۰دلار تا سه روز یا ۶۰۰ دلار تا هفت روز درخواست می کند.

این باج افزار خطرناک، از یک آسیب پذیری جدی در سیستم عامل های ویندوز ایکس پی، ۷، ۸ و ویستا و سرورهای۲۰۰۳ و ۲۰۰۸  استفاده می کند و با استفاده از ایمیل های اسپم که کاربر آن را روی رایانه خود باز می کند، منتشر می شود.

به گفته شرکت مایکروسافت باج افزار واناکرای با ویندوزهای ۱۰ کاری ندارد و این ویندوزها فعلا در امان هستند.

راه های در امان ماندن از این باج افزار به روز رسانی تمامی سیستم عامل های ویندوز با استفاده از وصله MS17-010 ، استفاده از سیستم عامل های جدیدتر مانند ویندوز ۱۰، فعال سازی فایروال، غیر فعال کردن پروتکل SMB، به روز رسانی آنتی ویروس، پشتیبان گیری از اطلاعات حساس و مهم و همچنین باز نکردن ایمیل های نامعتبر و ناشناس و هوشیاری در استفاده از اینترنت است.

 

مهندس رشید