صفحه نمایش لمسی منعطف

منعطف ‌ترین صفحه نمایش لمسی در جهان

محققان دانشگاه ساسکس یک صفحه‌ نمایش لمسی ارزان قیمت ساختند که قابلیت انعطاف‌ پذیری بالایی دارد.

صفحات لمسی موجود در بازار از جنس اکسید قلع ایندیوم با پوششی از جنس شیشه ساخته می‌شوند و به همین علت شکننده هستند. علاوه بر این به دلیل دشواری استخراج مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت این صفحات لمسی، قیمت تمام شده آن‌ها بالا است و هزینه تعمیر سنگینی را به کاربر تحمیل می‌کند.
اما این صفحه لمسی جدید از جنس نانونوارهای نقره و گرافین ساخته شده است و قیمت بسیار پایینی دارد. این فناوری به دلیل انعطاف‌پذیری بالا نیازی به پوشش محافظ شیشه‌ای ندارد و به همین علت می‌توان لایه بیرونی آن را از جنس موادی انعطاف‌پذیر مانند اکریلیک ساخت.
با وجود این که نقره نیز مانند ایندیوم یک ماده کمیاب است، هنگامی که در فرآیند ساخت صفحه لمسی با گرافین ادغام می‌شود، مقدار بسیار کمی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی است که گرافیت یک ماده کم بها و در دسترس است و در نتیجه گرافین تهیه شده از آن با هزینه بسیار پایینی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. این واقعیت منجر به کاهش چشمگیر هزینه تولید صفحه لمسی جدید می‌شود.
محققان دریافتند که می‌توان ذرات گرافین را روی سطح آب شناور کرده و با استفاده از یک نوار لاستیکی این ذرات را بردارند. سپس با استفاده از شیوه مشابه ذرات گرافین با الگوی موردنظر روی فیلمی از جنس نانوارهای نقره قرار می‌گیرد. به گفته محققان به سادگی می‌توان با استفاده از این شیوه گرافین و نانونوارهای نقره را در مقیاس بزرگ و با الگوی دلخواه با هم ادغام کرد.

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82709374