کریسپر- کز 9

هفت فناوری شگفت انگیزِ سال ۲۰۱۶ (قسمت اول)

در سال های اخیر فناوری به سرعت پیشرفت می کند و هر روزه شاهد فناوری های نو در عرصه های مختلف پزشکی، کشاورزی، فضا، سایبر و … هستیم. این فناوری ها می تواند زندگی ما را متحول سازد و آینده  بهتری را برای بشر همراه داشته باشد. در اینجا هفت فناوری را که در سال های قبل به صورت پروژه های تحقیقاتی بوده و در سال ۲۰۱۶ مورد بهره برداری قرار گرفته است، معرفی می کنیم.

۱- ویرایش ژن ها از طریق کریسپر –کز ۹ (CRISPR-CAS9)

هر از چندگاهی ابزاری می آید که می تواند به طور کامل عملکرد دانشمندان و روند ادامه کار آنها را تغییر دهد. کریسپر (CRISPR) یکی از این ابزارها است. کریسپر به دانشمندان اجازه می دهد تا ویرایش های دقیقی روی رشته های DNA انجام دهد که می تواند منجر به درمان امراض ژنتیکی شود.

کریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌هاست که آنها را به کشف DNA ویروس و بعد نابودیشان قادر می‌کند. بخشی از سیستم کریسپر، پروتئینی به نام (CAS 9) است که قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام تغییر DNA ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد، تغییراتی در DNA سلول‌ها ایجاد کنند.

در گذشته این روش آهسته و به صورت دست و پا گیر انجام می شد اما چنان موثر نبود در حالی که CRISPR-Cas9 کاملا متفاوت است. این برنامه سریع و آسان بوده و جهانی را که در آن زندگی می کنیم متحول می کند. این روش دانشمندان را به انجام کارهای شگفت انگیزی نظیر این موارد، قادر می سازد: جهش های معکوس که باعث کوری می شود، متوقف کردن تکثیر سلول های سرطان، غیرقابل نفوذ کردن سلول ها نسبت به ویروس ایدز و حتی تولد کودکان بدون نقایص مادرزادی.

دانشمندان برای از بین بردن سلول‌های سرطانی، سلول‌های سفید خون افرادی را که به سرطان دچار هستند، گرفته و با استفاده از تکنولوژی کریسپر، آنها را ویرایش خواهند کرد. سپس برای بهبود بیماری، این سلول تغییر یافته را دوباره وارد بدن بیمار می‌کنند. زیست شناسان از کریسپر برای مقاوم کردن گندم ها نسبت به قارچ کشنده و همچنین تولید محصولات مهندسی با قدرت تحمل خشکسالی، استفاده کرده اند. قسمت جالب ماجرا این است که تمام این اتفاقات در سه سال اخیر اتفاق افتاده است  و در سال های بعدی شاهد اتفاقات و پیشرفت های جالب تر و مهم تری خواهیم بود.

منابع:

www.digitaltrends.com/cool-tech/tech-predictions-for-2016
genenews.ir/1394/08/08/jennifer_doudna_we_can_now_edit_our_dna_but_let_s_do_it_wisely
gadgetnews.ir
www.ted.com
https://www.neb.com/tools-and-resources/feature-articles/crispr-cas9-and-targeted-genome-editing-a-new-era-in-molecular-biology
www.yourgenome.org/facts/what-is-crispr-cas9

مهندس رشید

One comment

Comments are closed.