کشاورزی در سالن سرپوشیده

هفت فناوری شگفت انگیزِ سال ۲۰۱۶ (قسمت دوم)

۲- کشاورزی در سالن سرپوشیده

     جهانی که در آن زندگی می کنیم در حال رسیدن به شرایطی  است که در آن با کمبود زمین های کشاورزی روبه رو خواهیم شد. رشد جمعیت به گونه ای است که انسان های زیادی روی کره زمین زندگی می کنند و زمین کافی برای کشت محصولات زراعی و تغذیه ای انسان ها وجود ندارد.

صنعت کشاورزی برای اینکه بتواند در این عرصه حضور پرثمری داشته باشد و انسان ها را از این نگرانی خارج کند، باید از راه های جدید و فناوری های پیشرفته برای تولید محصولات کشاورزی استفاده کند. یکی از راه های امیدوار کننده ای که می تواند با این شرایط انطباق داشته باشد، حرکت به سوی کشاورزی در سالن های سرپوشیده است.

کشاورزی در سالن های سرپوشیده دارای مزایای متعددی است. در این شیوه به استفاده از علف کش ها و آفت کش های متعدد نیاز نیست. این مزارع را می توان در شهر و مناطق شهری ایجاد کرد و به این ترتیب هزینه های حمل و نقل را به شدت کاهش داد و میوه ها و سبزیحات تازه تری را مصرف کرد. همچنین با این روش رشد گیاهان سریع تر از روش های سنتی است.

به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵،  فیلیپس در کشور هلند یک مزرعه آزمایشی در سالنی سرپوشیده ایجاد کرد که از یک سیستم چراغ LED قابل تنظیم و متصل به سامانه نوردهی متناوب استفاده می کرد که نیاز هر بوته گیاه را برای رشد ایده آل تامین می کرد، در نتیجه افزایش عملکرد و کاهش زمان رشد را به همراه داشت.

کشاورزی در سالن سرپوشیده
کشت کاهو در سالن سرپوشیده در ژاپن

     همچنین در کشور ژاپن کارخانه ای وجود دارد که با روشی مشابه، کاهو تولید می کند که توانایی تولید بیش از ۳۰۰۰۰ بوته کاهو در یک روز را دارد و هر روز از سال، می تواند این تعداد کاهو را تولید کند. صاحبان این کارخانه‌ تولید غذا، ادعا می‌کنند که می‌توانند صد برابر بیشتر از یک مزرعه‌ واقعی با ابعاد برابر، کاهو تولید کنند در حالی که ضایعات آنها ۸۰ درصد کمتر باشد. کل این مزرعه در ساختمانی حدود ۲۵۰۰ متر مربع جای می‌گیرد. این مزرعه از ۱۷۵۰۰ لامپ LED استفاده می‌کند که به طور خاص برای این پروژه طراحی شده و با طول موجی فعالیت می‌کند که موجب افزایش سرعت فتوسنتز و تقسیم سلولی در کاهوها می‌شود. آنها همچنین علاوه بر تنظیم دقیق میزان رطوبت و دمای هوا، طول روز و شب‌ها را نیز تغییر داده‌اند تا سرعت رشد گیاهان را تا دو و نیم برابر افزایش دهند. کاهش چشمگیر مصرف آب نیز به این دلیل است که در مزارع رو باز بخش عمده‌ آب، تبخیر یا جذب زمین می‌شود اما مزرعه سرپوشیده می‌تواند آب را جمع و بازیابی کند.

منابع:

www.digitaltrends.com/cool-tech/tech-predictions-for-2016

know.sibche.ir/1393/10/this-indoor-farm-is-100-times-more-productive-than-outdoor-fields

مهندس رشید