اینترنت بالنی (پروژه لون)

هفت فناوری شگفت انگیزِ سال ۲۰۱۶ (قسمت سوم)

۳- اینترنت بالونی (پروژه لون)

با وجود توسعه فناوری و فراگیر شدن اینترنت در جهان، حدود ۴ میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی ندارند که بیش از نیمی از جمعیت جهان است. بی شک اتصال این جمعیت عظیم به اینترنت تاثیر چشمگیری در دنیا خواهد داشت. در حرف مسئله دستیابی این جمعیت به اینترنت، بسیار آسان اما در عمل بسیار مشکل است.

دسترسی به اینترنت نیاز به زیرساخت هایی دارد که تامین این تجهیزات و زیرساخت ها برای کشورهای در حال توسعه بسیار مشکل است و چندین سال زمان خواهد برد.

خوشبختانه شرکت گوگل یک راه حل هوشمندانه برای این موضوع پیدا کرده است که به جای صرف میلیون ها دلار برای نصب خطوط فیبر نوری زیرزمینی که به زمان بسیاری نیاز دارد، از یک اینترنت بی سیم ارزان برای مناطق دورافتاده استفاده می کند که در این روش از شبکه ای از بالون های اینترنتی در ارتفاع بالا کمک می گیرد.

loon3

گوگل در این پروژه که به پروژه لون (Loon) معروف است، از بالون هایی استفاده می کند که می تواند با هوش مصنوعی آنها را در هوا ثابت نگه داشته و اینترنت پرسرعت را از یک ایستگاه روی زمین دریافت کند، سپس اینترنت را به بالون های مجاور منتقل کند. کاربرانی که می‌خواهند به شبکه بالونی متصل شوند از آنتنی که روی ساختمان‌هایشان نصب می‌شود استفاده می‌کنند و به اینترنت جهانی راه می‌یابند.

loon2

فاصله بالون ها با یکدیگر حدود ۱۰۰ کیلومتر بوده و در فاصله ۲۰ کیلومتری از سطح زمین و در لایه استراتوسفر جو قرار دارند. بالون‌ها می توانند به سمت بالا یا پایین در لایه‌‌های مختلف و به سمت شمال، جنوب، غرب و شرق حرکت کنند.

loon

این پروژه در کشورهای سریلانکا و هند در حال اجراست و در سال های آتی در سایر کشورها گسترش می یابد.

 

منابع:
https://x.company/loon
www.digitaltrends.com/cool-tech/tech-predictions-for-2016

 مهندس رشید

One comment

Comments are closed.