بیت کوین

هفت فناوری شگفت انگیزِ سال ۲۰۱۶ (قسمت ششم)

۶- زنجیره بلوکی

شاید تا به حال اسم بیت کوین (BitCoin) را شنیده باشید.کسانی که بازی های اینترنتی یا خرید و فروش اینترنتی می کنند با این اسم تا حدودی آشنا هستند. بیت کوین ارز جدیدی است که فعالانه در دست توسعه است. در واقع بیت‌کوین یک شبکه‌ پرداخت نوآورانه و نوع جدیدی از پول است که اصطلاحا در زبان عامیانه به آنها ارزهای مجازی  یا حتی پول مجازی هم گفته می‌شود. در چند سال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است.

بیت کوین با استفاده از تکنولوژی همتا به همتا و بدون هیچ مرجع یا بانک مرکزی، کار می کند؛ تراکنش ها را مدیریت کرده و بیت کوین هایی صادر می کند که توسط شبکه به طور دسته جمعی ساخته می شوند. بیت کوین متن باز است، طراحی آن عمومی است، هیچکس مالک آن نیست یا آن را کنترل نمی کند و همه می توانند در آن مشارکت کنند. با این همه ویژگی های بی نظیر، بیت کوین کاربردهای هیجان انگیزی دارد که نمی توان در هیچیک از سیستم های پرداخت پیش از این پیدا کرد.

پرداخت و دریافت وجه با استفاده از بیت کوین، برای همه آسان و در دسترس است.

به عنوان یک کاربر جدید، می توانید بدون دانستن جزئیات فنی شروع به کار با بیت کوین کنید. همین که یک کیف پول بیت کوینی روی رایانه یا گوشی تلفن همراه خود نصب کردید، اولین آدرس بیت کوینی شما تولید شده و می توانید در صورت نیاز، آدرس های بیشتری هم بسازید. می توانید آدرس های خود را برای دوستانتان فاش کنید تا آنها بتوانند به شما پرداخت کنند و یا برعکس. در حقیقت، بسیار شبیه به طرز کار ایمیل است جز آنکه آدرس های بیت کوینی فقط باید یکبار استفاده شوند.

کیف پول بیت کوین
کیف پول بیت کوین و نمونه ای تراکنش آن

بیت کوین از موفق‌ترین نمونه از میان صدها ارز رمزنگاری شده است  اما چیزی که این روزها بیشتر از خود بیت کوین مورد توجه قرار گرفته و درهای جدیدی را به روی صنایع مختلف باز کرده است، تکنولوژی زنجیره بلوکی (block chain) است.

زنجیره  بلوکی یک دفتر کل عمومی (پایگاه داده) به اشتراک گذاشته شده است که کل شبکه بیت کوین بر آن متکی است. تمام تراکنش های تائید شده در زنجیره بلوکی گنجانده می شوند. به عبارتی هر کسی که از بیت کوین استفاده می‌کند، یک نسخه از کل زنجیره بلوک را ذخیره می‌کند و این مجموعه‌های بسیار کوچک را بین هم رد و بدل می‌کند. زنجیره بلوکی میان تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس‌های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت دوگانه و سایر خرابکاری‌ها است.

کیف پول بیت کوین

زنجیره بلوکی می تواند در زمینه‌های صنعتی، پزشکی و موارد بسیار دیگری مورد استفاده واقع شود. زنجیره بلوکی می‌تواند اعتماد مردم به اینترنت را افزایش دهد؛ به‌عنوان‌مثال می‌تواند علاوه بر متصل کردن اشیا به یکدیگر و اینترنت، رابطی برای تراکنش‌های مالی بین مردم و اشیا مختلف نیز باشد. حتی می­تواند یک سیستم رای­گیری الکترونیکی بدون فساد سیاسی را ایجاد نمود.

 

منابع

http://www.digitaltrends.com/cool-tech/tech-predictions-for-2016/
https://bitcoin.org/fa/
http://way2pay.ir/51154
https://fa.wikipedia.org/wiki/بیت­ کوین

مهندس رشید