پهپاد

هفت فناوری شگفت انگیزِ سال ۲۰۱۶ (قسمت هفتم)

۷-پهپاد

سال ۲۰۱۵ یک سال به یادماندنی برای هواپیماهای بدون سرنشین بود. در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پهپادها از یک وسیله حاشیه ای و سرگرمی به یک پدیده تمام عیار و رکن اصلی بسیاری از کاربردها، تبدیل شد. امروزه این هواپیماهای بدون سرنشین  همه جا حاضر است اما با تمام جایگاهی که در این دو سال به دست آورده، برای طرح های بزرگ هنوز قابلیت کافی را ندارد. می توان گفت پهپادهای خودگردان هنوز بسیار جوان هستند و با این تکنولوژی تاکنون تنها یک خراش کوچک روی یک سطح ایجاد کرده ایم.

پهپاد

این پهپادها به وسیله کنترل از راه دور یا بدون استفاده از انسان با برنامه‌های پیش پروازی ریخته شده از قبل یا با سامانه‌های خودکار دینامیک هدایت می‌شوند. پهپادها در حال حاضر در برنامه‌های نظامی که شامل جاسوسی و حملات موشکی است، کاربرد دارد.

پهپاد

هواپیماهای بدون سرنشین در برنامه‌های غیرنظامی مانند عملیات امداد و نجات، خاموش کردن آتش‌سوزی‌ها و در جایی که پرواز برای خلبان خطر دارد، کنترل پلیس در نا آرامی‌ها و اغتشاشات، مرزبانی و شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی استفاده می‌شوند.

پهپاد

در سال ۲۰۱۶ هواپیماهای بدون سرنشین همه جا حاضر شدند و توانستند در فیلم سازی، نظارت، مدیریت زمین، کشاورزی و تحویل بسته های پستی کاربرد داشته باشند.

شرکت آمازون، گوگل و برخی شرکت های دیگر هم اکنون در حال توسعه طرح تحویل بسته های پستی از طریق پهپادها هستند. بنابراین دولت ها سعی می کنند به زودی قوانینی برای صنعت حمل و نقل با پهپاد ها تصویب کنند. از ویژگی‌های بارز این طرح می‌توان به بالارفتن سرعت تحویل سفارش‌ها به مشتریان و دقت در تحویل آنها و زمان تحویل در اوج ترافیک اشاره کرد. این پهپاد ها به طور عمودی از زمین بلند می شود و با بال‌های ثابتش می تواند مانند یک هواپیما پرواز کند.

پهپاد

ژاپنی ها از هواپیماهای بدون سرنشین امنیتی برای تشخیص مزاحمان استفاده می کنند و آنها را از طریق دوربین دنبال می کنند. ربات های نظارتی پرنده کوچک به دوربین هایی مجهز شده تا از افراد مشکوک و خودروهای آنها و صحنه فرار عکس بگیرد و وقایع حساس را ثبت کند و حتی به دنبال آنها برود.

پهپاد

 

منابع

http://www.digitaltrends.com/cool-tech/tech-predictions-for-2016/

https://fa.wikipedia.org/wiki/پهپاد

http://www.securitymagazine.com/articles/86820-japans-secom-uses-drones-for-work-site-surveillance

مهندس رشید