شبکه عصبی مصنوعی

هفت فناوری شگفت انگیزِ سال ۲۰۱۶ (قسمت پنجم)

۵- شبکه های عصبی مصنوعی

شبکه‌های عصبی مصنوعی در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد اما شاید ما نتوانیم حضور آن را لمس کنیم. به عنوان مثال گوگل و فیس بوک از این فناوری برای شناسایی اشیا در عکس ها استفاده می کنند. شرکت های حمل و نقل برای بهبود مسیر تحویل محصولات و کاهش زمان تحویل به مشتریان از آن استفاده می کنند. همچنین شرکت های بزرگ کارت های اعتباری، برای شناسایی معاملات جعلی از این تکنولوژی بهره می برند.

شبکه عصبی مصنوعی

اما شبکه های عصبی مصنوعی در پشت صحنه اجرا می شود بنابراین اغلب ما از آن چیزی که اتفاق می افتد بی خبریم. شبکه‌های عصبی مصنوعی، سیستم‌ها و روش‌های محاسباتی جدیدی هستند برای یادگیری ماشینی، نمایش دانش و در نهایت استفاده از دانش به دست آمده برای پیش‌بینی پاسخ‌های سامانه‌های پیچیده.

شبکه عصبی مصنوعی

به زبان ساده این شبکه های عصبی مصنوعی می تواند مانند انسان ابتدا از اتفاقات رخ داده و آنچه به آن نشان می دهیم، یاد بگیرد. به آنچه یادگرفته، دانش می گویند. سپس از این دانش برای تحلیل مسائل پیچیده استفاده می کند تا بتواند این مسائل را حل کرده و حتی پاسخی برای آنها پیش بینی کند. در حقیقت شبکه های عصبی مصنوعی از مغز انسان الهام گرفته و  روی رایانه شبیه سازی شده است.

شبکه عصبی مصنوعی

این سیستم از شمار زیادی عناصر پردازشی فوق‌العاده به‌هم‌پیوسته با نام نرون تشکیل شده که برای حل یک مسئله با هم هماهنگ عمل می‌کنند و توسط سیناپس‌ها (ارتباطات الکترومغناطیسی) اطلاعات را منتقل می‌کنند. در این شبکه‌ها اگر یک سلول آسیب ببیند بقیه سلول‌ها می‌توانند نبود آن را جبران کرده و نیز در بازسازی آن سهیم باشند.

شبکه عصبی مصنوعی

گمان می رود که مغز انسان از تعداد ۱۰۰ میلیارد (۱۰۱۱) نرون تشکیل شده باشد که هر نرون با تقریبا ۱۰هزار نرون دیگر در ارتباط است.

سرعت سوئیچنگ نرون ها در حدود ۱ میلی ثانیه است که در مقایسه با رایانه ها بسیار ناچیز است. با این وجود آدمی قادر است در ۰٫۱ ثانیه  تصویر یک انسان را بازشناسائی نماید. این قدرت فوق العاده باید از پردازش موازی توزیع شده در تعداد زیادی از نرون ها حاصل شده باشد.

مهم این است که نرون های رایانه ای قابل برنامه ریزی هستند و می توانیم آنها را برنامه نویسی کنیم. ما می توانیم قوانینی برای آن بنویسیم که رفتارهایش همانند آینه ای از مغز انسان باشد. به گونه ای می توان از این تکنولوژی استفاده کرد که هیچ کس تا به حال در خواب هم ندیده است.

شبکه عصبی مصنوعی
استفاده شبکه عصبی مصنوعی در تشخیص عکس

شبکه های عصبی مصنوعی با سرعت باورنکردنی در زندگی ما در حال رشد هستند و می توانند کارهای پیچیده ای  مانند؛ ماشین با راننده خودکار، سیستم های نسل جدید هواپیماهای بدون سرنشین و دستیاران مجازی هوشمند انجام دهند. گوگل برای شناسایی عکس هایی که کیفیت کمتری دارند یا تغییر یافته اند، از این شبکه های عصبی مصنوعی استفاده می کند. همانند تصویر زیر که شاید تشخیص آن برای انسان سخت باشد، اما  شبکه های عصبی مصنوعی گوگل در حال بهبود نرم افزار تشخیص عکس است و می تواند آنها را تشخیص دهد.

شبکه عصبی مصنوعی
استفاده شبکه عصبی مصنوعی در تشخیص عکس

منابع

ceit.aut.ac.ir

www.digitaltrends.com/cool-tech/tech-predictions-for-2016

www.digitaltrends.com/cool-tech/google-inceptionism-breaks-down-artificial-neural-networks

fa.wikipedia.org/wiki/ شبکه_عصبی_مصنوعی

مهندس رشید