پرتابگر قابل استفاده مجدد

هفت فناوری شگفت انگیزِ سال ۲۰۱۶ (قسمت چهارم)

۴- پرتابگر با قابلیت استفاده مجدد

پرتاب موشک، صرف نظر از نتایج آن، نشان دهنده اوج بسیاری از دستاوردهای قابل توجه بشر در زمینه علوم موشکی است. موشک‌های امروزی تقریباً یکبار مصرف هستند. این موشک‌ها سوخت را در عرض چند دقیقه می‌سوزانند و بعد از قرار دادن محموله شان در مسیر درست در اقیانوس سقوط می‌کنند. این نوع موشک‌ها بسیار پر هزینه بوده و به همین دلیل دانشمندان به دنبال ساخت وسایل پرتاب با قابلیت استفاده مجدد هستند.

پرتابگر قابل استفاده مجدد

ایده استفاده از این دستگاه، تحولی در صنعت موشک سازی و پرتابگرهای ماهواره ای است که قابلیت رساندن محموله به مدار و بازگشتن به مدار زمین و فرود را داشته، به طوری که امکان سوخت گیری مجدد آن فراهم باشد. با استفاده از این دستگا‌ه های پیشرفته کل فرایند پرتاب موشک با یک چرخش ساده دوباره قابل اجرا خواهد بود.

پرتابگر قابل استفاده مجدد

شرکت های فضاپیمایی، سال های زیادی را صرف این ایده کرده بودند که بتوانند موشک های قابل استفاده مجدد بسازند.

پرتابگر قابل استفاده مجدد

تحولی که رخ داد این بود که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵، دانشمندان صنعت موشک سازی توانستند راهی برای بازگشت پرتابگرها به زمین کشف کنند. جف بزوس (Jeff Bezos) و تیمش توانستند یک موشک را از ارتفاعات زیرمداری به زمین برگردانند و بعد از آن الون ماسک (Elon Musk) و ( SpaseX) توانستند از مدار نزدیک به زمین یک موشک را به زمین بیاورند. این یک اتفاق شگرف بود. SpaceX  توانست ۱۰ دقیقه پس از پرتاب موشک فاکون ۹ (Falcon 9)، آن را به زمین برگردانند.

فاکون 9

همین اتفاق باعث شد که هزینه های فضاپیمایی پایین و پایین تر بیاید که تاثیر عظیمی بر زندگی بشریت خواهد داشت. دسترسی ارزانت ر به فضا به معنی ماهواره های بیشتر، شبکه های مخابراتی بهتر، پیش بینی دقیق تر وضع آب و هوا و مواردی بیشتر از اینهاست. با این پیشرفت ها آسمان دیگر محدود نخواهد بود.

 

منابع:

http://saakhtani.ir/archive/1393/11/8092

http://www.digitaltrends.com/cool-tech/tech-predictions-for-2016

http://www.digitaltrends.com/cool-tech/spacex-falcon-9-orbcomm-launch-landing-watch-live

مهندس رشید