هکرها؛ شعبده بازان فضای مجازی

آیا تا به حال رایانه یا گوشی شما هک شده است؟ آیا با هکرها آشنایی دارید؟ آیا از روش های هکرها برای هک حساب های بانکی، وب سایت و … اطلاع دارید؟ در این مقاله سعی کرده ایم، شما نوجوانان عزیز را با هکرها و روش های آنها آشنا کنیم.

هکر به فردی یا گروهی گفته می شود که با استفاده از دانش بالای خود نسبت به فضای مجازی و علوم رایانه ای و برخورداری از ابزارهای حرفه ای، به اطلاعات حساس و مهم دست می یابد.

blackhat12

 

هکرها همیشه افراد بد و با اهداف پلید نیستند بلکه گروه های مختلفی اند. هکرهای خوب که اهداف خیرخواهانه دارند و به شرکت ها و سازمان ها در پیدا کردن نقاط ضعف سیستم ها کمک می کنند که در اصطلاح هکر کلاه سفید گفته می شوند. اما هکرهای کلاه سیاه، هکرهایی هستند که حساب های بانکی را هک کرده، به رایانه ها نفوذ می کنند، وب سایت ها را خراب و اطلاعات حساس را به سرقت می برند.

طبق آمارهای منتشر شده در سال های اخیر، هزینه ناشی از نفوذ هکرها به سازمان ها و شرکت ها، بیش از چند میلیارد دلار است. با مراجعه به سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir  می توانید از اخبار و رویدادهای دنیای هکرها مطلع شوید.

هکرها برای هک و نفوذ به یک سایت از ترفندهای مختلف استفاده می کنند، ترفندهایی که شاید افراد عادی از وجود آنها بی خبرند. آنها همچنین از ابزارهای ساده و پیشرفته برای هک یک سایت استفاده می کنند.

به کدهایی که هکرها برای حمله به سایت ها استفاده می کنند و از حفره ها و آسیب پذیری های آنها بهره برداری می کنند، اکسپلویت گفته می شود.

۶a00d8345495f669e2017ee45dd60b970d

بیشتر وب سایت ها دارای صفحاتی برای ورود به سایت هستند که از کاربر آن، نام کاربری و کلمه عبور در خواست می کنند. حال فرض کنید که نام کاربری یک کاربر سایت «نوجوان» و کلمه عبور وی «۱۲۳۴» باشد.

در این صورت هکر به راحتی کلمه عبور را حدس می زند؛ از این به بعد هکر با داشتن کلمه عبور می تواند به صورت غیر مجاز وارد سایت شود یا اطلاعات کاربر را به سرقت ببرد یا صفحات وی را خراب کند و نوشته « این سایت توسط هکر ناشناس، هک شده است» را باقی بگذارد.

 

یکی از راه هایی که هکرها می توانند به رایانه شخصی یا گوشی ما نفوذ کنند، استفاده از کدهای مخرب تروجان است. شاید داستان اسب تروا یا فیلم آن را دیده باشید. در این داستان یونانیان برای تسخیر شهر تروا در اسبی که به عنوان پیشکش ساخته بودند، پنهان شدند و پس از ورود به شهر، توانستند شبانه آنجا را به تسخیر خود درآورند. بدافزارهای تروجان هم اینگونه است، یعنی ما آن را در قالب یک نرم افزار جذاب و جالب دریافت و نصب می کنیم، اما در عمل کارهای مخرب مانند جمع آوری عکس های شخصی و حساس، ثبت کلیدهای زده شده، عکس گرفتن از صفحه نمایش و ارسال اطلاعات حساس به ایمیل هکر را انجام می دهد.

ye2aa

هکرها با ترفند ارسال ایمیل جعلی،کاربر را به سایت جعلی هدایت می کنند و در آنجا نام کاربری و کلمه عبور وی را به سرقت می برند یا نرم افزار مخربی را نصب می کنند یا اینکه کلمه عبور ایمیل خود را تغییر می دهند.

مهندس رشید