واقعیت مجازی؛ از واقیعت تا تخیل!

واقعیت مجازی، تکنولوژی و فناوری نوینی است که از طریق آن می توان با استفاده از یک محیط شبیه‌سازی رایانه‌ای با یک دنیای غیرواقعی ارتباط برقرار کرد. این فناوری که در حال حاضر بیشتر به صورت هدست است، به انسان کمک می کند تا وقتی هدست واقعیت مجازی را روی سر خود می گذارد، محیطی را مشاهده کند که با حرکت سر و تغییر موقعیت بدن،آن فضا نیز تغییر کند.

۵

محیط واقعیت مجازی، در این هدست ها به وسیله برنامه های خاصی ایجاد و نمایش داده می شود. برخی از این محیط ها به صورت گرافیکی ـ رایانه ای و سه بعدی بوده و برخی دیگر تصاویر۳۶۰ درجه یا ویدئویی از محیط های واقعی هستند که از قبل فیلمبرداری شده اند. در این هدست ها تصویر و صدا به شخص منتقل می شود و به این ترتیب محیط شبیه سازی شده از محیط های زندگی، بازی ها و … برای انسان نمایش داده می شود، به شکلی که گویی فرد آنجا حضور دارد.

بعضی از این هدست ها خودشان تصویر را نمایش می دهند و برخی دیگر پس از اتصال به یک وسیله جانبی مانند تلفن همراه، تصاویر را نمایش می دهند.

۲

در دنیای امروز بسیاری از شرکت ها به سمت تولید و عرضه این دستگاه های جذاب گام برمی دارند. به عنوان نمونه امسال در نمایشگاه بین المللی کالاهای مصرفی الکترونیک در آمریکا، شرکت های بسیاری این محصولات را ارائه کردند. شرکتی در لندن که در حوزه واقعیت مجازی فعالیت می کند، بر پایه کار با قهرمانان ورزش، سازندگان خودرو، گروه های موسیقی و حتی آژانس های مسافرتی، افق تازه ای برای کاربردهای واقعیت مجازی گشوده است. یکی از کارشناسان این شرکت می گوید: «با دوربین های فیلمبرداری ۳۶۰ درجه ای کار می کنیم که بنا به استفاده های مختلف شکل شان قابلیت تغییر دارد، مثلاً می تواند توپی شکل باشد. این دوربین ها در آنِ واحد فیلم ویدئو می گیرند. اینها را با هم هماهنگ می کنیم و با درهم آمیختن آنها دنیای مجازی را می سازیم که شما از طریق هد ست های واقعیت مجازی وارد آن می شوید.»

شرکت هایی مانند Oculus، مایکروسافت، HTC و سونی تولید کنندگان معروف این فناوری هستند.

هلولنز (hololens) شرکت مایکروسافت که یک هدست واقعیت مجازی است در سه ماه ابتدای سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه می شود.

۳

کاربردهای واقعیت مجازی

۱- آموزش و یادگیری: در حوزه های مختلف حتی پزشکی، رانندگی، آموزش های نظامی، خلبانی و … .

۱

۲- بازی های رایانه ای: یکی از پرکاربردین حوزه هاست که در حال حاضر شرکت های بازی سازی اینگونه بازی ها را تولید می کنند. اوکولوس ریفت (Oculus Rift) از هدست هایی است که برای انجام این بازی ها درنظر گرفته شده است و بین نوجوانان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

virtual-reality-gamesVirtual-Reality

۳- خودروسازی: در شرکت های خودروسازی، با استفاده از این فناوری، خودرویی را که هنوز تولید نشده، می توان شبیه سازی کرد و داخل و خارج آن را دید.

۴- طراحی محصولات، ساختمان ها و شهرها: ایجاد طرح های سه بعدی از ساختمان ها، مراکز گردشگری و شهرها به همراه قابلیت گشت زنی در مکان های مختلف و دیدن محصولات متنوع از تمام زاویا، از دیگر کاربردهای این فناوری است.

۵- هنر و موزه ها: سفرهای گردشگری، دیدن نقاشی ها یا بازدید از یک موزه بدون حضور در آن مکان می تواند از جذاب ترین کاربردی های این هدست ها باشد.

۶- خرید: دیدن محصولات در فروشگاه های مجازی به همراه بازدید آنلاین و گردش در آنها به صورت مجازی و خرید، جذابیت بسیاری را برای استفاده از این هدست ها فراهم کرده است.

 

منابع:

www.vrealities.com

www.myvr.ir/virtual-reality

www.microsoft.com/microsoft-hololens/en-us

fa.wikipedia.org/wiki/واقعیت_مجازی

persian.euronews.com/2016/01/06/virtual-reality-headset-sales-will-skyrocket-in-2016

en.wikipedia.org/wiki/Virtual_reality

مهندس رشید