جنگنده روسی

پرواز هواپیماهای جنگنده برای اولین بار در لایه دوم جو زمین “استراتوسفر”

جنگنده های نیروی هوافضای روسیه برای نخستین بار در لایه دوم جو زمین به نام «استراتوسفر» به تمرین نبرد هوایی پرداختند.

به گزارش روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو، جنگنده های اسکادران دریایی ناوگان اقیانوس آرام روسیه در شبه جزیره کامچاتکا، نبرد تمرینی در لایه استراتوسفر را انجام دادند.
بر اساس سناریوی رزمایش هوایی، یک فروند از دو جنگنده، نقش هواپیمای رهگیر و جنگنده دیگر نقش هواپیمای دشمن فرضی را ایفا کرد.
همچنین ادعا شده که جنگنده نخست در لایه استراتوسفر بدون کمک سامانه های ناوبری هوایی و رادار، جنگنده فرضی دشمن را شناسایی کرده است.
روزنامه روسی به نقل از نیکلای واسکرسنسکی سخنگوی ناوگان اقیانوس آرام روسیه نوشت: در نبرد هوایی دو شکاری رهگیر میگ-۳۱ شرکت کردند و یکی از دو هواپیما با موفقیت جنگنده دیگر با نقش دشمن فرضی را شناسایی کرد.
روزنامه ایزوستیا بتازگی نوشت: روسیه با آغاز اجرای یک طرح نظامی، بمب افکن های پر قدرت قاره پیمای توپولف ۱۶۰ یا قوی سفید روسی را به موتورهای جدیدی مجهز می کند که توان اوج گیری فراتر از جو را خواهد داشت و می تواند از مزیت رصد کمتر هنگام پرواز رزمی تا رسیدن به هدف بهره ببرد.
براساس طرح آغاز شده موتورهای پرقدرت NK 32 که در مرکز صنعتی علمی کوزنتسف شهر سامارا در منطقه ولگا ساخته می شود، این قدرت را فراهم می کند تا توپولف ۱۶۰ بتواند از ارتفاع ۱۸ کیلومتری بگذرد و چند کیلومتر فراتر از تروپوسفر (لایه نخست جو زمین) با ورود به لایه استراتوسفر چند هزار کیلومتر پرواز کند.
همچنین قرار است اقدام های لازم برای بررسی مراحل تولید موتور این هواپیما و صدور مجوز کارگذاری و پرواز توپولف ۱۶۰ با آن تا سال ۲۰۱۸ صادر شود.

منبع:

http://www.irna.ir/fa/News/82805250