چاپگر یا پرینتر سه بعدی

شاید تا به حال در فیلم های تخیلی قدیمی دستگاه هایی را دیده باشید که تصویری را وارد آن می کنند سپس یک وسیله یا شیء مشابه آن تصویر از دستگاه بیرون می آید. این تخیل نیز مانند بسیاری از آرزوها و تخیلات بشر به واقعیت تبدیل شده است که به آن پرینتر یا چاپگر سه بعدی گفته می شود. تقریبا سی سال پیش اولین نمونه چاپگر سه بعدی امروزی ساخته شد.

۳D-Printer-3

برای کار با چاپگرهای سه بعدی ابتدا نیاز به مدل سازی است. برای اینکار با استفاده از رایانه مدل مورد نظر ایجاد می شود.

۳d-process-2

سپس از مواد مخصوص که به آن رزین گفته می شود یا مواد پلاستیکی که به آن فیلامنت می گویند، برای ایجاد شیء مورد نظر استفاده می شود. شکل زیر یک رشته از فیلامنت را نشان می دهد.

filament-300x194

این مواد به صورت لایه لایه روی هم قرار می گیرد تا حجم مورد نظر به دست آید.

۳d-printing

امروزه استفاده از این چاپگرهای سه بعدی بسیار به صرفه است به طوری که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. پرینتر های سه بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه ای با هر طرحی را دارد. (با هر شکلی و زاویه ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی و … )

Parts_Build_on_Cube_2__detail_em

موارد صنعتی، پزشکی، آموزشی، خودروسازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه سازی ، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد، از کاربردهای این چاپگرهاست.

در گذشته طراحان در معماری، خودروسازی و هوافضا باید زمان زیادی را صرف تصور و مدلسازی می کردند. امروزه تکنولوژی چاپ سه بعدی، این اجازه را به مهندسان می دهد که در ساخت تجهیزات و قطعات بتوانند اختراعات خود را به راحتی نمونه سازی کنند و قالب های مختلفی را چاپ کنند.

۳d-printing-3

 

منابع:

دانشنامه آزاد ویکی پدیا

سایت ۳dprinting.com

مهندس رشید